FIA: Halo 2018 İçin En İyi Çözüm

0

FIA önümüzdeki sezondan itibaren kullanılacak olan “Halo” isimli kafa koruma sisteminin ellerindeki en iyi seçenek olduğunu belirtti.

Formula 1 yönetimi 2016 yılında test edilen Halo projesiyle pilotları koruma çalışmalarını hızlandırmıştı.

Halo’nun Formula 1’deki kalıcı yerini alması bir yıl ertelenmişti fakat geçtiğimiz çarşamba günü FIA olası seçeneklerin en iyisinin Halo olduğuna karar verdi ve bu sistem önümüzdeki sezondan itibaren Formula 1’de zorunlu olarak kullanılacak.

FIA bugün “Halo 2018 için neden en iyi seçenek” başlığı altında detaylı bir açıklama yayımladı. Açıklamada, yaşanan kazaların ciddiyetinin FIA’yı pilotları dışarıya karşı korumanın öncelikli şekilde araştırılmasına sevk ettiği vurgulandı.

“Bir eyleme gerek duyulduğunu gösteren çok sayıda ucuz atlatılan kazalar da oldu.”

FIA yapılan geniş çaplı testlerde Halo sisteminin gayet başarılı olduğunun altını çizdi. Ayrıca yapılan testlerde Halo sisteminin görüşü engellemediği de belirtildi.

“Araba-araba, araba-çevre ve araba-dış nesneler olmak üzere üç alanda yapılan testler, Halo sisteminin araba-araba temasında arabanın kütlesinden kaynaklanan statik yükün 15 katına kadar dayanabildiğini ve yaralanma olasılığının oldukça düştüğünü gösterdi.”

“Araba-çevre alanında yapılan testler Halo sisteminin, pilotun kaskının duvar ya da lastik bariyerlere temas etmesini önlediğini gösterdi.”

“Son olarak araba-dış nesneler alanında yapılan testlerde ise Halo’nun dışarıdan kokpite gelen büyük nesneleri saptırdığı ve araçlardan kopan ‘debris’ adı verilen küçük parçacıklara karşı korumada bir artış saptandığı belirlendi.”

“Ayrıca pistte yapılan geniş çaplı testlerden aldığımız geri bildirimlere göre Halo pilotların görüş açısını engellemiyor. Halo, bir kaza halinde pilotların kokpitten çıkması konusunda da bir sorun teşkil etmiyor.”

Britanya GP’si antrenman seansında Sebastian Vettel “shield” adı verilen bir koruma sistemi denemiş fakat “Başımı döndürdü” şeklinde bir yorum yaparak bu seçeneğin kötü olduğunu belirtmişti.

FIA “shield” koruması hakkında “Britanya GP’si öncesi yapılan testten aldığımız geri bildirim sonucunda bu sistemin pilotlar için birçok kısıtlama oluşturduğuna karar verdik” dedi.

“Hem 2016 yılında yapılan testlerden alınan sonuçlar, hem de ‘shield’ sisteminin pilotları engellemesi Halo sisteminin elimizdeki en iyi seçenek olduğunu gösteriyor.”

“Halo son şeklini pilotlar, takımlar ve bizim (FIA) çabalarımızla aldıktan sonra 2018’den itibaren kullanılmaya başlanacak.”

FIA ayrıca Red Bull tarafından önerilen ve geçtiğimiz sene Rusya’da test edilen “aeroscreen” sisteminin “bazı alanlarda başarılı” olduğunu ama geniş kapsamlı testlerin sistemin kullanışlılığı açısından soru işareti oluşturduğunu belirtti.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz