Silverstone’da bir başka yıl ve bir başka Lewis Hamilton zaferi. Britanyalı, kazandığı zaferle şampiyonanın zirvesindeki puan farkını bire indirmiş olabilir – fakat bundan çok dana önemli şeyler vardı.

 • Bu yıldan önce, Britanya GP’sini 5 kez kazanan yalnızca iki sürücü vardı; Jim Clark ve Alain Prost. Pazar günü kendi topraklarında arka arkaya 4’üncü kez kazanan Hamilton, daha önce bunu başaran tek sürücü olan Jim Clark’ı yakaladı.
 • Clark, tarihte en çok Grand Slam’e (pole pozisyonu, en hızlı tur, galibiyet, bütün turlara liderlik etme) sahip olan sürücü (8 kez). Hamilton, Jim Clark’ın Britanya GP’lerindeki galibiyet rekorunu Grand Slam’le egale etti. Mercedes pilotu şu anda 5 kariyer Grand Slam’ine sahip ve tüm zamanlar listesinde Michael Schumacher ve Alberto Ascari ile 2. sırayı paylaşıyor.
 • Fakat dahası, Hamilton’ın bu sezon elde ettiği 4 galibiyetin 3’ünü Grand Slam ile kazanmasıydı. Ascari(1952), Clark(1963 ve 1965) ve Nigel Mansell(1992) bugüne kadar bir sezonda en çok Grand Slam yapan pilotlardı. Bakalım onların rekorunu egale eden Hamilton, bu yıl kıstası daha da öteye taşıyabilecek mi?
 • Hamilton hakkındaki diğer notlar şöyle; bu onun 57. galibiyeti, 110’uncu podyum finişi ve 162’nci puanlı finişiydi. Hamilton 162. kez bir yarışta puan alması sayesinde Jenson Button’ı yakalayarak tüm zamanlar listesinde 4. sıraya yükseldi. Aynı zamanda Cumartesi günü Britanya GP’lerindeki 5’inci pole pozisyonunu elde etti ve Clark’ın bir rekorunu daha tekrarlamış oldu. Tüm zamanlar pole pozisyonu listesinde 68 pole pozisyonu ile ilk sırada bulunan Schumacher’e ise sadece 1 kaldı.
Lewis Hamilton, Britanya GP’sinde Jim Clark’a ait olan iki rekoru egale etti; Britanya GP’de en çok kazanan pilot olma ve bir sezonda en çok grand slam yapma.
 • Hamilton’ın ardında 2’nci olan Valtteri Bottas, Mercedes’e bu sezonki ve aynı zamanda Silverstone’daki ikinci 1-2 sonucunu getirdi. Bu, Bottas’ın Silverstone’da elde ettiği ikinci podyum finişti ve ilki de tıpkı geçtiğimiz Pazar olduğu gibi ilk 4 çizginin dışından kazanılmıştı. Fin pilot 2014’teki yarışa 14. sıradan başlamış ve 2. olmayı başarmıştı.
 • Son bölümlerde lastiği patlamasına rağmen sorunların üstesinden gelerek 3. olmayı başaran Kimi Raikkonen, tarihte ilk kez iki Fin sürücünün Britanya GP’si kürsüsünde yer almasını sağladı. Bu, buz adamın Silverstone’daki 6’ncı fakat Lewis Hamilton’ın yanında ilk çizgiden start aldığı 2007 yarışından sonraki ilk podyumdu. O yıl Kimi kazanmış Hamilton 3. olmuştu; bu yıl ise tam tersi…
 • Bu, Raikkonen’in Ferrari’yle kazandığı 36. podyumdu ve Fin pilot bu vesileyle hem McLaren adına kazandığı podyum sayısını yakalamayı başardı hem de Felipe Massa’yla tarihte ‘Şahlanan At’ için en çok podyum kazanan 4. pilot olma ünvanını kazandı. Scuderia’yı podyumda yalnızca Fernando Alonso(44), Rubens Barrichello(55) ve Michael Schumacher(116) daha fazla temsil etti.
 • Ve podyumla alakalı bir başka istatistik; Silverstone podyumu, 32 yaş 8 ay ve 18 gün ortalamasıyla bu sezon şimdiye kadarki en yaşlı podyumdu. Yine de tarihin en yaşlı podyumu için gidilecek çok çok uzun bir yol var; 1950 İsviçre GP(46 yaş 8 ay ve 20 gün).
Raikkonen 1 Hamilton 3 Silverstone 2007, Hamilton 1 Raikkonen 3 Silverstone 2017.
 • Son 8 yarışta elde ettiği en iyi sonuç 4’üncülük olan Verstappen için bu, zor bir yıl oluyor. Hollandalı, kariyerindeki 50. yarışa Silverstone’da çıkan 3 sürücüden biriydi ve aynı zamanda bu yarıştan puanlarla ayrılan tek isimdi – diğer isimler olan Carlos Sainz ve Kevin Magnussen Britanya’dan elleri boş ayrıldılar. Bu arada belirtelim; Verstappen bu 50 yarışta 310 puan toplarken Carlos Sainz 93 ve Kevin Magnussen 73 puanı hanesine yazdırdı.
 • Verstappen yarışı, 5 yarışlık podyum serisi sona eren takım arkadaşı Daniel Ricciardo’nun bir sıra önünde tamamladı. Ancak, 19. sıradan start alan Avustralyalı arka arkaya altı yarıştır ilk 5’te yer alıyor ve bu, Ricciardo’nun 119 yarışlık kariyerinde 15. veya daha düşük grid pozisyonundan başlayarak puan kazanmayı başardığı 8. yarıştı.
 • Ve söz konusu kazanılan puanlar; Nico Hulkenberg bu sezon 5’inci kez bir yarıştan puanla ayrıldı ve bu sezon İspanya’da elde ettiği en iyi sonuç olan 6’ıncılığı tekrarladı. Alman pilot, bugüne kadar Britanya’da çıktığı 7 yarışın tamamında finiş görmeyi başardı fakat bu, Silverstone’da elde ettiği en iyi sonuçtu. Bunun aksine takım arkadaşı Jolyon Palmer, kendi topraklarında koşulan hiçbir yarışı tamamlayamadı. Britanyalı geçen sene yarış dışı kalmıştı ve bu sezon yarışa bile başlayamadı. Bu, bu yıl şanssız Britanyalının 4. kez yarış dışı kalışıydı.

 • Bazıları, geçtiğimiz yıl Britanya GP’sinde elde ettiği 9’unculuktan beri en kötü yarış sonucuna imza atan Vettel’in kaderine lanet okuyacağını düşünmüş olabilir fakat o, sürpriz şekilde olaya felsefik ve sakin yaklaştı. Evet, Vettel geçtiğimiz yıl koşulan Britanya GP’sinden sonra yarış dışı kaldığı Malezya GP’si haricinde tüm yarışları ilk 6’da tamamladı.
 • Bir aşamada lastik sorununun Vettel’i daha da geriye düşürebileceği düşünülüyordu fakat şampiyona lideri yarışı Force India sürücüsü Sergio Perez’in önünde tamamlamayı başardı. Bu arada Force India, ilk 10 yarışın 8’inde her iki aracıyla puan almayı başardı. Buna zıt olarak son 5 yarıştır puan almayı başaran Haas ve 3 yarıştır puan alan Lance Stroll’ün serileri burada sona erdi.
 • Söz 3 yarışlık serilerden açılmışken Daniil Kvyat, son 3 yarışta dolaylı veya dolaysız olarak ilk tur kazalarına karıştı. Britanya GP’sinin ilk turunda takım arkadaşına çarpan Kvyat şu anda 9 ceza puanına sahip ve bunlar Ekim’e kadar silinmeyecek. 12 aylık süre zarfında 12 ceza puanı alan sürücünün otamatik olarak bir yarıştan men edildiğini unutmayın.

İstatistikler ve fotoğraflar F1‘in resmi sitesinden alınmıştır.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz