Mercedes Vites Kutusu Sorunlarını Açıkladı

0

Mercedes’in Formula 1’deki vites kutusu güvenilirliği endişesi ekibin Ferrari’nin “kesintisiz geçiş sistemini” yakalamak için gösterdiği aşırı agresif tutumunun sonucuydu.

Mercedes Silverstone hafta sonu boyunca sorunlarının tekrarlanmasını önlemek amacıyla bir “güvenli spesifikasyona” döndüğünü kabul etti. Fakat Lewis Hamilton ve Valtteri Bottas sırasıyla Avusturya ve İngiltere’de yeni vites kutularını almak için 5’er sıra grid cezası yemek zorunda kaldi.

Mercedes teknik direktörü James Allison takımın aracın her parçasından performans çıkarma uğraşının milisaniyelerle olan değişim sürelerini azaltmaya çok zorlamasıyla olduğunu söyledi

Eskiden bir vitese girerdiniz, daha sonra o vitesten çıkardınız ve sonra bir başka vitese binerdiniz ve viteslerin birinden diğerine geçişinde daima zaman kaybederdiniz.” diye açıkladı.

Kesintisiz değiştirmede, bir vitestesinizdir ve bir sonraki vites hemen gelir, dolayısıyla sürüş kaybı olmaz.

Ancak kesintisiz olmasına rağmen, bir sonraki vitese uyum sağlamak için yavaşlatılması gereken bir kaç döndürme parçası var.

Bunu yapmanın zorlu yolu hızlıca geçmesine izin vermektir. Bunu söyleyebilirim çünkü bu kimsenin düşünmediği bir şey değil, F1’de standart bir şey.

Bu sadece onunla ne kadar cesur olduğunuza dair bir soru gibi.

Mercedes gelişim konusunda güvenilirliğe sahip olsa da, Allison takımın g kuvvetleri gibi dinamometrede simülasyonu yapılamayacak gerçek dünya faktörleri yüzünden zor durumda kaldığını söylüyor.

Herhangi bir yeni strateji veya yeni tasarımın tamamlanması için bir süreç vardır ve bu süreç mühendislik bakışı açısından oldukça temkinli ilerler.

Mümkün olduğu kadar yola koymaya çalışıyoruz, ancak pistte risksiz bir şekilde çalışmak için olan fırsatlar sınırlı.

Dolayısıyla fabrikada gerçeğin oldukça iyi bir temsilini yaratabildiğimiz dinamometre var.

Biz de önden kullandığımızdan daha agresif bir vites değiştirme ünitesi kullanarak işlemlerimizi bitirdik.

Ancak, her şeyin tamamlanma sürecinde iyi görünmesine rağmen, ne yazık ki bu plan, pistte ise yaramadı. burada şeyler biraz farklıydı, Burada g-yükleri, bir dinamometrede simüle edebildiğinizden farklı şekilde, kutuda dolaşan yağı hareket ettirdi. Dolayısıyla hesaplarımız yapıldı ve bir bedel ödedik .

FERRARI İLE MÜCADELE

Mercedes patronu Toto Wolff, 2017’de Ferrari’nin yarattığı baskının Mercedes’i performansı artırmak için daha da zorlamaya ittiğini itiraf etti

Muhtemelen spor için ve Ferrari’nin de bir parçası olduğu eğlence daha iyi, fakat biz daha çok zorluyoruz.

Gelişme eğrisini dik tutmaya ve zorlamaya çalışırken aksiliklere kapılabilirsiniz.

Oturtulamayan kafalıklar, bozulmuş vites kutuları çünkü performansla alakalı son parçadan bile en iyisini çıkarmaya çalışıyoruz.

Wolff, küçük fakat sonuçta önemli kazançlar sağlayan başka bir alanın yakıt ve yağ tedarikçisinin Petronas’dan geldiğini söyledi.

Benim için, otomobilin içinde olduğunu bile bilmediğim, performansı artıracak akışkanlar var, bu şaşırtıcı dedi.

Yağ ve yakıtların formülü ve yoğunluğu ile, içten yanmalı motorun bu önemli kısımlarının hepsinden daha fazla performans çıkarabilirsiniz.

Vites kutusu da iyi bir örnek. vites kutusundaki doğru yağın çalıştırılması size bir performans avantajı sağlayabilir, size bir ağırlık avantajı sağlayabilir, vites değişimi açısından daha agresif bir şekilde yarışmanıza izin verebilir.

Ve bazen bir takım olarak aşırı güven duyarsınız. Vites kutusunda bize bu oldu. Muhtemelen çok zorladık ve Bakü’den sonra sorun yasadığımızda fark ettik.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz