Valtteri Bottas: “Britanya GP’si Kariyerimin ‘En İyi Yarışlarından’ Biriydi”

0

Valtteri Bottas, geçen hafta yapılan Britanya GP’sini kariyerinin ‘en iyi yarışlarından biri’ olarak değerlendirdi. Vites kutusu değiştirdiği için 5 sıra grid cezası alan Fin pilot, 9. başladığı yarışı 2. sırada tamamladı.

Mercedes pilotu ön gruba kıyasla farklı bir strateji izleyerek daha uzun dayanan yumuşak lastikler ile yarışa başladı. Bottas pite girdikten sonra yarışa süper yumuşak lastikler ile devam etti ve şampiyona rakibi Sebastian Vettel’i pist üzerinde geçmeyi başardı.

Yarışı 3. olarak bitireceği beklenilen Bottas, Kimi Raikkonen’nin sürpriz lastik sorunundan dolayı yarışın bitimine 3 tur kala 2. Sıraya yükseldi ve takım arkadaşı Lewis Hamilton’nın ardından makul bir fark ile yarışı tamamladı.

Yarıştan sonra konuşan Bottas, “Ne yarış ama!” dedi ve devam etti,

“Kendim adına ve takımım adına gerçekten çok mutluyum. Bu sezon 2. defa duble yapmış olduk. Elbette kazanmak isterdim ama sonuç olarak kariyerimin en iyi yarışlarından biriydi. Birkaç defa gerçekten kıran kırana mücadele etmek zorunda kaldım ama finalde iyi bir sonuç elde ettim.”

İzlediği stratejinin sonuçlarına Bottas’ın kendi de şaşırmış durumda. Sezon başından beri lastiklerle sorunları olan Mercedes, bu pistte Ferrari’ye kıyasla lastiklerine çok daha nazik davrandığını göstermiş oldu nitekim iki Ferrari’de yarış sonunda lastik sorunları yaşadı.

“İlk bölümde beklediğimden daha uzun gitme şansımız vardı ve lastikler oldukça iyi durumdaydı. Son bölümde takımım beni lastikleri korumam konusunda uyardı çünkü bazı takımlar sorunlar yaşamıştı ancak benim lastiklerim halen iyi durumdaydılar. Son bölümde Kimi’nin lastiğinin sönmesi bizim için büyük şans oldu ve 2. Sırada bitirdim. Yarış böyle bir şey ve bugün şansımız yaver gitti.”

Gösterdiği performansa oldukça mutlu olan Bottas, yarış zaferini zorlayamadığı ve takımı için kendi podyum çabasından vaz geçip duble yapmaya odaklandığı için biraz hoşnutsuz.

Hamilton ile dünya şampiyonası adına olan mücadelesinde fark 19’dan 22’ye çıkmış olsada, Bottas halen önlerinde uzun bir sezon olduğunu ve her şeyin değişebileceğini düşünüyor.

“Takım olarak gerçekten muazzam bir iş çıkardık. Alınan kararlar ve strateji yarış başından beri mükemmel çalıştı. Kusursuz bir yarış çıkardık ve duble yaparak takımımız da ödülünü almış oldu. Sezonun yalnızca ortasına geldik ve halen değişebilecek birçok durum var. Takımımla ilk senem olmasına rağmen halen şampiyonluk yarışının içinde olmam harika bir durum.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz