Renault Macaristan’da Kubica İle Test Yapmayı Değerlendiriyor

0

Macaristan Grand Prix’inin ardından yapılacak olan sezon içi testleri öncesi kimlerin teste katılıp katılmayacağı şekillenmeye başladı.

Renault Formula 1 takımı, Robert Kubica’nın Formula 1’e geri dönüşü için ilk defa 2017 Formula 1 aracı kullanıp kullanmamasını değerlendiriyor.

Kubica, geçtiğimiz aylarda 2012 model Formula 1 aracıyla yaptığı testteki performansıyla Renault’u etkilemeyi başarmıştı. Renault, güncel araçlarla Polonyalı pilotun neler yapacağını merak ediyor.

F1’in sıkı kuralları karşısında Kubica’nın test fırsatı çok sınırlı görünüyor. Kubica’nın Formula 1’den yıllardır uzak kalması, onun çaylak pilot kategorisinde değerlendirilmeyeceği gerçeğini değiştirmiyor.

FIA yönetmelikleri, sezon boyunca 4 gün olacak olan test döneminde, en fazla 2 defa yarışa çıkmış pilotların 2 gün araçta olmasını öngörüyor.

Renault, Bahreyn testlerinde aracı bir günlüğüne Nico Hulkenberg’e vermişti. Takım, şu anda test için Palmer ile Kubica arasında gidip geliyor.

GP 2’de yarışmaya devam eden ve şu an şampiyonada 4. sırada bulunan Nicholas Latifi, Palmer ve ya Kubica’nın piste çıkmayacağı gün 1 günlüğüne teste katılacak.

Kubica için bir diğer yol da, FIA’nın izin verdiği yedek pilot testi. Kurallara göre; Formula 1’de 2 yıldır yarışmaması gerekiyor. Bir diğer şart da; testin, mevcut takvimde yer almayan bir pistte gerçekleştirilmesi.

Renault’un Palmer’i seçmesi halinde, Kubica’nın bu teste katılması muhtemel görünüyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz