Red Bull, Max Verstappen’e Yaptığı Geç Pit İle Riske Girmek İstemedi

0

Red Bull, Britanya GP’sinde Kimi Raikkonen’nin lastiğinin sönmesinin hemen ardından Max Verstappen’i pite almalarını yarış boyunca aldıkları en mantıklı karar olarak nitelendirdi.

Max Verstappen, Raikkonen’nin son 3 tur kala yaşadığı talihsizlik esnasında Ferrari’lerin arasında 4. sırada yarışa devam ediyordu. Hollandalı pilot, Ferrari’ler gibi ciddi bir lastik aşınması problemi yaşıyordu ve Raikkonen’nin lastik sorunun ardından takımı tarafından apar topar pite alındı.

Sonuç olarak bu pit, Verstappen için alınan en ideal karar oldu çünkü son 1 tur kala şampiyona lideri Sebastian Vettel’in sol ön lastiği patladı ve Verstappen tekrar 4. sıraya yükseldi. Verstappen takım radyosunda bu pite ihtiyaç olmadığını dile getirmişti ancak takım başkanı Christian Horner, puan kaybetmeyi göze alamayacaklarını söyledi.

Horner, “14. turdan itibaren Max’ın ön lastikleri erimeye başlamıştı,” dedi ve devam etti,

“Yarış sonuna kadar bunun ciddi bir durum olmadığını düşündük çünkü lastiklerle herhangi bir blokaj yaşamamıştı ve aslında lastiklerine oldukça iyi bakmıştı.”

“Bottas ile yaşanabilecek herhangi bir olay için hazır bekliyorduk ancak daha sonra Sebastian bazı sorunlar yaşamaya başladı. Kimi’nin de lastik patlaması olunca, işleri riske atmak istemedik. Eğer önlerde olsaydık büyük ihtimalle pite girmezdik.”

“Yapmış olduğumuz standart pit sonucunda Vettel’in 3 saniye gerisinde kaldık. O noktadan sonra işi sağlama alıp, dikkatli bir şekilde devam etmek istedik. Sonuç olarak Vettel’in lastikleri daha fazla dayanamadı ve biz de bu durumdan faydalandık.”

İlk pite girmesine yakın turlarda Verstappen, Vettel ile yaşadığı çekişme sırasında peş peşe blokajlar yaşamıştı. Vettel ile kıyasıya bir mücadele yaşamış olmasına rağmen Verstappen, podyum için yeterli tempoya sahip olmadıklarını düşünüyor.”

Verstappen, “Gerçekçi olmamız gerekiyor, podyum için yeteri kadar tempomuz yoktu,” dedi ve ekledi,

“Sanırım bu yapabileceğimizin en iyisiydi. Seb’in lastiğinin patlaması benim için şanslı bir durumdu ve yarışı iyi bitirdiğimi düşünüyorum.”

“Bu tarz olayların ne zaman olacağını gerçekten bilemiyorsunuz, ön lastiklerimi ben de çok blokladım. Bu sebepten dolayı emin olmak için pite girdik.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz