Nico Hulkenberg: ‘Güç Sorunu Yaşamasaydık 5. Olabilirdik’

0

Nico Hulkenberg, Britanya GP’sinin sonlarına doğru güç dağıtımı sorunu yaşadığını açıkladı ve bu sorunun ondan 5. lik mücadelesini aldığını düşünüyor.

Formula 1’e döndüğünden beri iyi startını alan Renault takımı, Hulkenberg’in yardımı ile sezonun iyi sonucu olan 6. lığı bir kez daha kazandı. Son turlara doğru yaşadığı teknik sorunlar yüzünden Red Bull pilotu Daniel Ricciardo’ya karşı koyamayan Alman pilot, sorun yaşanmasaydı 5. Sırada bitirebileceğini düşünüyor.

Hulkenberg, “Daniel’in bana yaklaştığı son turlarda motorda garip bir güç kaybı oldu,” dedi ve ekledi,

“Düzlüklerde oldukça fazla güç kaybettim, bu benim için talihsiz bir durumdu. Belki de 5. Sırayı elimde tutabilirdim. Neticede olan oldu ve yapacak bir şey yok, kazandığımız sonuç ile mutlu olmalıyız.”

Renault takımı Silverstone için özel bir güncelleme yaparak araçlarının tabanlarını değiştirmişti. Hulkenberg başarısını bu değişime bağladı ve takımını kutladı.

“Bu hafta sonu kesinlikle tabanla alakalıydı. Bizim için kesinlikle çok büyük bir adım oldu. Yüksek hızlara olanak sağlayan pistler bu araç için oldukça uygun. Bu pistte oldukça rahat ve özgüvenli hissediyorum, bu birleşim sonuçlara da güzel yansıdı. Sonuç olarak 8 puan haklı bir şekilde kazanıldı, herkes mutlu.”

“Oldukça mutluyum. Barcelona’da da 6. Olmuştuk, ancak orada önümde olan herkes kaza yapmıştı ve şansım yaver gitmişti. Ancak bugün farklı, bugün kendi emeğimiz ile kazandık. Güzel bir tempomuz vardı ve takım hafta sonu boyunca harika bir iş başardı. Muazzam bir takım eforu ve güzel bir ödül ile taçlandırdık.”

Renault garajının öbür yüzünde ise şanssızlıklar bitmek bilmiyordu. Takım arkadaşına kıyasla oldukça kötü bir sezon geçiren ve koltuğu sallantıda olan Jolyon Palmer, daha yarışa başlayamadan formasyon turunda aracında gerçekleşen hidrolik sızıntısı ile kendi evinde yapılan yarışa veda etmek zorunda kaldı. Britanyalı pilot henüz puan kazanamadı ve bu sene elde ettiği ikinci iyi sıralama turları sonucundan da eli boş döndü.

Palmer, “Ümidimi yitirmiş bir haldeyim,” dedi ve devam etti,

“Sezonun en iyi ikinci sıralama turlarını geçirdim, puan almaya çok yakın bir yerden start aldım ve takım hafta sonu boyunca harika tempo yakaladı. Araç çok iyi çalışıyordu. Bu yarış puan almamız için mücadele edeceğimiz yarıştı ancak başka sorunlar yaşandı. Söylenecek pek bir şey yok, yıkılmış bir durumdayım. Formasyon turunda yaşanan bir hidrolik sızıntısı yüzünden bırakmak zorunda kaldım.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz