Valtteri Bottas: İkinci Olduğum İçin Şanslıyım

0

Mercedes pilotu Valtteri Bottas, vatandaşı Kimi Raikkonen sorun yaşamasaydı ikincilik mücadelesinde Ferrari’ye yetişemeyeceğini düşünüyor.

Bottas, Cuma gecesi yapılan plansız vites kutusu değişikliğinin ardından yarışa 9. sıradan başladı fakat yarışın henüz başında Verstappen’in ardında sıkışıp kalan Vettel’in peşine takıldı.

Böylece yarış başındaki ‘Yumuşak’ lastik dezavantajını bir avantaja çeviren Bottas, yarışın son bölümünde ‘Süper Yumuşak’ lastiklerle Vettel’i geride bıraktı ve vatandaşı Kimi Raikkonen’in peşine takıldı.

Kimi Raikkonen’in 49. turda lastik patlatmasıyla rahat bir şekilde 2. olan Bottas, normal şartlar altından bu sonucu elde edemeyeceğini belirtti.

“Bir takım olarak bizim için koşullar açısından gerçekten kusursuz bir hafta sonuydu. Bugün yaptığımız şey sadece inanılmazdı, araç sürmek için çok iyiydi, gerçekten hızlıydı. Takım, ben ve Lewis için mükemmel bir strateji yaptı.”

“Yarışa ‘Yumuşak’ lastiklerle başladım, gerçekten uzun süre gitmek zorundaydım ve doğrusu ilk bölümü biraz daha uzattık çünkü her şey yine de iyi görünüyordu.”

“‘Süper Yumuşak’ lastiklerin sonuna doğru hız iyiydi. Sebastian’ı geçtim ve Kimi’ye yaklaşıyordum, fakat gerçekçi olmak gerekirse, 2’nciliği elde etmem için Kimi çok uzaktaydı. Bu nedenle şanslıydım.”

“Öte taraftan Kimi, sonda 2’nci sırayı kaybettiği için şanssızdı, fakat 1-2 sonucu mükemmel.”

Arka arkaya dördüncü kez podyuma çıkan Bottas, bu sonuçla sürücüler klasmanında lider Sebastian Vettel’le olan puan farkını 23’e indirmeyi başardı.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz