Mercedes W08 – RB6’ya Göre Silverstone’da Üç Saniye Daha Hızlı

0

Yeni jenerasyon F1 araçları Silverstone’da çarpıcı şekilde hızlıydı. Takımların çoğu önceki yıllardaki en hızlı tur zamanlarını geride bırakmayı başardı.

Hamilton’ın 1’26.600’lük tur derecesi geçen seneki gördüğümüz dereceden 2.6 saniye daha hızlıydı. Bu sezon sadece ikinci defa bir pistte geçen iki yıla göre tur zamanları beş saniye daha hızlıydı.

Bütün bu olanlar kenara atıldığında bu seneki sıralamalarda pist tamamiyle kuru olsaydı zaman turları daha da iyi olabilirdi.

F1’in V6 turbo çağındaki ilk araçların ise 2017 araçlarından neredeyse sekiz saniye geride kalacağı gözüküyor. Araç hızlarına bakıldığında ise V8 döneminin en hızlı aracı RB6 bile 2017 yılı araçlarıyla mücadele etmekte zorlanıyor.

Red Bulll RB6 Adrian Newey’in en ünlü tasarımlarından biri ve takıma ilk dünya şampiyonluğu getirmişti. W08 ve RB6’nın tur zamanları Silverstone üzerinde karşılaştırıldığında RB6, W08’e oranla üç saniye daha yavaş kalıyor. W08 ile Hamilton’ın elde ettiği 1’26.600’lük derecenin tamamiyle kuru olmayan bir pistte elde edildiğini de hatırlatmakta tekrar fayda var.

Performanslardaki kazancın çoğu gözle görülür şekilde belli oluyor. Bununla birlikte pilotlar her yüksek hızlı virajı düzlük gibi tam gaz ile geçemeyebilir, Lewis Hamilton açıklıyor:

”Copse’ta açıkçası gelişiyorduk aynı zamanda başlangıçta biraz fazla tümsek oluyordu.”

”Virajı sekizinci vitesle düz şekilde alabilirsiniz, fakat o kadar hızlı olmak zorunda değilsiniz, hızınızın çoğunu harcayabilirsiniz sonrasında ise RPM potansiyel olarak biraz fazla düşecektir, şahsen bunu yapmak istemem, zaten gözüktüğü gibi bana herhangi bir zamana mal olmuyor.”

Copse vrirajının sonrasındaki birkaç viraj ise gaz kesmeden dönülebilir.

Hamilton: ”Maggots ve Becketts’e geldiğinizde bu bölüm alev alıyor, onuncu viraja doğru geldiğinizde ne kadar inanılmaz olduğunu hayal bile edemezsiniz. Onuncu viraj açıkça düz, on birinci virajda yıllardır düzlükmüş gibi.”

”2007’den bugüne kadar, on ikinci viraja gelirken veya girdiğinizde gaza basarken nazikçe sonradan yavaş yavaş gazı bırakıyorsunuz. Sonrasında on üçüncü fantastik viraj geliyor çünkü orası oldukça inişli ve çıkışlı.”

”Maksimum yere basma gücüne sahip oluyorsunuz, lastiklere oldukça yük bindiyorsunuz ve geri kalan her şey virajdan çıkışınızla ilgili.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz