Ferrari Sürücüleri Lastik Sorunları Karşısında Şaşkın

0

Kimi Raikkonen, Britanya GP’sinde aniden patlayıp ikinciliğe mal olan sol ön lastik sorunundan önce her şeyin normal olduğunu belirtti.

Yarışı baştan sona 2. sırada götüren Raikkonen’in sol ön lastiği 49. turda bir anda patlamış ve Fin pilot plansız bir pit yapmak zorunda kalmıştı. Raikkonen bu pit sonrası 4’üncü sıraya gerilese de takım arkadaşı Vettel de bir tur sonra lastik patlatınca 3. olmayı başarmıştı.

Yarıştan sonra açıklama yapan Ferrari pilotları, lastik sorunlarının bir anda meydana geldiğinden şikayet ettiler.

Hem Vettel hem de Verstappen yarışın sonlarında kabarcıklanma sorunlarından şikayet ettiler fakat Raikkonen’in yaşadığı sorun hiçbir emare olmadan ortaya çıktı.

Raikkonen, “Aşağı yukarı her şey normal bir şekilde gitti” dedi ve ekledi:

“Fark bizim için iyiydi. Bitime 2 tur vardı, ne olduğunu bilmiyorum – 6. virajdan önce, tünelin altında, lastik patlamadı fakat kauçuk kısmı birdenbire ayrıldı.”

“Herhangi bir şeye çarptığını sanmıyorum, daha önce her şey normal hissettirdi, neyse ki geri dönebildim.”

“Bu olaydan sonra biraz mücadele ettim çünkü lastikler kanat çırpıyordu fakat iyi bir pozisyon elde etmeyi başardık.”

“Çok şanssızdım ve bir bakıma şanslıydım fakat bir tur sonra aynı şeyin Seb’in başına gelmesini görmek istemedim – ne olduğunu bilmiyorum.”

Vettel pitten sonra lastiklerde titreşim hissettiğini belirtmesine rağmen yaşadığı sorunun sürpriz olduğunu belirtti.

“Özellikle suçlanacak herhangi birinin olduğunu sanmıyorum. Sonradan bakmak harika ve kolay fakat o anda bu, her şey yolunda (gibi) hissettirdi.”

“Kimi benzer sorunlar yaşadı ve onun lastikleri en az 5-6 tur daha tazeydi bu nedenle her ikimizin de sürprize yakalandığını düşünüyorum.”

Raikkonen tüm yarış boyunca ikinci sıradaydı ve Hamilton’a gerçekçi bir şekilde rakip olamadı. Fin pilot, Silverstone’da açıkça Mercedes’in gerisinde kaldığını belirtti.

“Bu, en kolay his değildi. Tüm hafta sonu boyunca bizim için oldukça zor olan birkaç yer vardı ve yarışta da Cuma’ya benzerdi.”

“Lewis’e sıkı sıkı tutunmaya çalıştım, farkı korumaya çalıştım fakat yeterince hıza sahip değildim. İkinci olabilirdik fakat tamamlanması gereken bazı işlerimiz var.”

“Düzgün bir start aldık, fakat geride olduğumuzda onları mağlup etmek için gerçek bir şansımız yoktu.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz