Bottas, Vites Kutusu Değişikliğinden Dolayı Grid Cezası Alacak

0

Valtteri Bottas, takım arkadaşı Lewis Hamilton’nın geçen hafta yaşadığı gibi plansız bir vites kutusu değişikliği yaşadı ve Britanya GP’sine 5 sıra geriden başlayacak.

Cuma günü yapılan antrenman seanslarında, zaman tablolarında fırtına gibi esen Bottas’ın aracına yapılan incelemeler sonucunda vites kutusunda hasar bulunduğu tespit edildi.

Mercedes yaptığı açıklamada hasarın, geçen hafta Avusturya GP’si antrenmanlarında liderliği alan Lewis Hamilton’nın yaşadığına benzer bir durum olduğunu belirtti.

Güncel F1 kurallarına göre bir pilotun vites kutusunu 6 yarış boyunca kullanması gerekiyor. Eğer araç tamir edilemez boyutta hasar almış ise yeni bir vites kutusu kullanılmasına izin verilir.

Mercedes sözcüsünden yapılan açıklamada, “Valtteri’nin hasarı Lewis’inkine benzer bir şekildeydi yalnızca daha az hasarlıydı. Bu sebepten ötürü seans sonuna doğru tamir edebileceğimizi düşündük,” dedi ve ekledi,

“Ancak ne yazık ki bunu başaramadık.”

Sezonun ilerleyen yarışlarında benzer bir vites kutusu problemi yaşanabilir mi sorularına cevap veren sözcü, “Problemin sebepleri artık arkamızda kaldı, en azında Lewis için bir problem kalmadı.” yorumlarında bulundu.

Bottas bu değişimden dolayı, yarın elde edeceği sıradan yarışa 5 sıra daha geriden başlayacak.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz