Wolff: Motor Sesi, Hibrit Parçalardan Vazgeçmeden Arttırılmalı

0

Mercedes takım patronu Toto Wolff’ün açıklamasına göre son yapılan Formula 1 motor üreticileri toplantısında üreticiler hibrit motor parçalarından vazgeçmemek şartıyla motor sesini arttırma konusunda anlaşmaya vardı.

Geçtiğimiz Nisan ayında FIA, Liberty Media ve motor üreticileri yeni Formula 1 güç ünitelerinin 2021 yılında kullanılmaya başlanacağını belirtmişti.

Yeni güç ünitelerini ilgilendiren en önemli konular ise şu anki V6 turbo güç ünitelerinin sesiydi. Hem medya, hem izleyiciler hem de takımlar şu anki motorların sesinin kendilerini eski V12 motorlar gibi heyecanlandırmadığını belirtmişti.

Toto Wolff motor sesi konusunun son yapılan motor üreticileri toplantısında ele alındığını fakat aynı zamanda binek otomobillerde de kullanılan hibrit parçalardan vazgeçmeyeceklerini açıkladı.

“Hibrit parçalardan vazgeçmek istemiyoruz. Bu parçaları tüm takımlar temin edebilmeli. Motordan çıkan sesi arttırmak istiyoruz, herkesin temennisi bu. Tek yapmamız gereken sesi arttırırken hibrit parçalardan vazgeçmemek.”

Wolff toplantıda aynı zamanda bazı takımların sezon başında dile getirdiği motor fiyatlarını da konuştuklarını söyledi. Takımlar sezon başında bazı motor parçalarının standartlaştırılmasını önermişti.

“Amacımız tekrardan yeni bir motor üretmek için büyük paralar harcamamak.”

“Maliyetlerin düşmesi ve motorun bazı kısımlarında rekabeti azaltmak için bazı motor parçalarının standart hale getirilmesini konuştuk fakat bu motor parçaları hangileri olacak henüz belli değil.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz