Silverstone 2019’dan Sonra Takvime Veda Etmeye Hazırlanıyor

0

Britanyalı Yarış Sürücüleri Derneği, ara verme maddesini kullanacaklarını açıkladı. Bu karara göre Silverstone 2019’un ardından F1 yarışlarına ev sahipliği yapmayacak.

Bu kararın ardındaki en büyük etken her yıl %5 oranında artan yarış düzenleme ücretiydi ve pistin sahibi BRDC bunun sürdürülemez olduğuna hükmetti.

Derneğin başkanı John Grant, “Bu karar, mevcut sözleşmemizin şartları uyarınca Britanya GP’sini düzenlemenin finansal açıdan uygulanabilir olmaması nedeniyle alındı” dedi ve devam etti:

“Devamlı olarak 2015’te 2.8 milyon pound ve 2016’da 4.8 milyon pound kaybettik ve bu yıl da benzer bir miktar kaybetmeyi bekliyoruz. Artık tutkumuza izin veremeyeceğimiz bardağın taştığı noktaya ulaştık. Bu, sadece Silverstone ve BRDC’nin geleceğini değil, aynı zamanda bize bağlı olan İngiliz motor sporları camiasını da riske atacaktır.”

“Bununla birlikte, şu anda ara verme maddesini aktifleştirmiş olsak da Liberty ekibinin F1 deneyimini iyileştirmek için yaptığı değişiklikleri tamamen desteklediğimizi belirtmek isterim.”

“Umudumuz bir anlaşmanın hala erişilebilir olması, böylece gelecek yıllarda Silverstone’daki Britanya GP’si için sürdürülebilir ve uygulanabilir bir geleceği garanti altına alabiliriz.”

Silverstone, 1950’de F1’in ilk yarışına ev sahipliği ev yaptı ve 1987’den beri aralıksız bir şekilde Britanya GP’sine ev sahipliği yapıyor.

BRDC, Silverstone’daki F1 yarışları için sürdürülebilir bir gelecek sağlamaya kararlı. Organizatörler, uzun vadede finansal açıdan uygulanabilir bir çözüm bulmak için Liberty Media ile görüşmelere devam ediyor ve bir anlaşmaya varılmasını umuyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz