Sauber’in 2018 Honda Anlaşması İptal Edilmiş Olabilir

0

Sauber’in 2018’de Honda ile olan motor partnerliği anlaşması birçok kaynağa göre durduruldu.

Alman medyasının Salı günü öne sürdüğü raporlara göre Honda, Monisha Kaltenborn’un takımdan ayrılmasının ardından anlaşmayı iptal etti.

Fakat durum hakkında iyi bilgiye sahip olan kaynaklar durumun daha farklı olduğunu ve Sauber’le Honda arasında bu yılın başında duyurulan anlaşmanın resmi olarak asla tamamlanmadığını belirtti.

Bu, Sauber’in sahibinin son zamanlarda 2018 için başka bir motor aramasına yol açtı ve Honda anlaşmasının gerçekleşmeyeceği anlamına geliyor.

Olay hakkında bir cevap vermesi istendiğinde Honda sözcüsü, “Bu sadece medya spekülasyonu ve spekülasyon hakkında yorum yapmıyoruz” dedi ve ekledi:

“Honda’nın Sauber’le ilişkisi değişmedi.”

Honda anlaşması, Azerbaycan GP’sinden kısa bir süre önce takım ayrılan Kaltenborn tarafından yapıldı.

Sauber’in sahibi Longbow Financ’ın başkanı Pascal Picci, Kaltenborn’un ayrılışın karşılıklı rıza ile alındığını ve şirkketin geleceği hakkındaki farklı görüşlerden kaynaklandığını belirtmişti.

Kaltenborn’un takımdan ani ayrılışının ardındaki sebeplerden birinin Honda anlaşması üzerindeki bir anlaşmazlık olduğuna inanılıyor.

Takımın yeni sahipleri ekibin gelecek sezon rekabetçi olamayacaklarını düşündükleri için daha iyi motor elde etmeye odaklandılar.

Sauber bilindiği gibi bu sezon 2016 model Ferrari güçünitesi kullanıyor ve sıkıntılarla boğuşuyor. İsviçreli ekip için ilk akla gelen motor üreticisi Ferrari olsa da İtalyan medyasında ortaya çıkan iddiaya göre McLaren de Ferrari motoruyla ilgilenmeye başladı.

Sauber bu yüzden Renault ve Mercedes ile bir anlaşma kovalamak zorunda kalabilir. Mercedes’in genç sürücüsü Pascal Wehrlein’ın Sauber’de yer alması Gümüş Oklarla yapılacak anlaşmayı mümkün kılabilir.

Renault cephesine gelince, takımın yönetici direktörü Cyril Abiteboul 2018’de bir başka takıma motor tedarik edebileceklerini belirtiyor ancak bugün yapılan açıklamayla Sauber takımın başına Vasseur’u getirdi. Bu sene başında Renault’dan tatsız şekilde ayrılan Vasseur’un varlığı Renault anlaşmasının önünü tıkayabilir.

 

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz