Red Bull Verstappen’e Takım Emri Uygulanmayacağına Söz Verdi

0

Max Verstappen; takım arkadaşı Daniel Ricciardo ile şampiyonada aralarındaki büyük puan farkına rağmen, takım arkadaşına yardım etmek durumunda kalmayacağına dair takımdan güvence almış.

Red Bull’dan Daniel Ricciardo, son yarıştaki podyumuyla birlikte, şampiyona lideri Vettel’in 64 puan gerisinde yer alırken, takım arkadaşı Max Verstappen’in 62 puan önünde yer alıyor.

Avustralyalı pilot; Vettel, Hamilton ve Bottas’ın birbirleriyle olan mücadelede yarış dışı ya da geriye düşmeleri durumunda ön sırayla olan puan farkını kapatıp, şampiyonaya ortak olma ihtimali olabilir.

Takım patronu Christian Horner, şampiyona lideri Sebastian Vettel’in açık ara önde olması nedeyile takım emrinin faydalı olmayacağına inanıyor.

”Şampiyona hakkında değil, yarış-yarış, arabanın performansını yakalamayı düşünüyoruz.”

”Kendimizi şu an şampiyonada iddialı takımlardan biri olarak görmüyoruz.”

”Her yarışa gidip, elimizden geleni yapıp, ön tarafla aramızdaki farkı kapatmak istiyoruz.”

Horner’a, Verstappen’in Ricciardo ile yarışmakta serbest olup olmadığı sorulduğunda ”Kesinlikle özgür.” yanıtı alındı.

”Eğer o [Ricciardo] ön tarafla 15-20 puan yakın olsaydı bu farklı bir hikaye olurdu. Fakat sezonun bu noktasında 64 puanla bu olmaz. Bu noktada takım emri vermek fazla iyimserlik olur.”

Ayrıca Horner, Verstappen’in devam eden kötü şansının sona ereceğine inanıyor.

Verstappen, en son Avusturya’da startta debriyaj sorunu yaşamış ve ilk virajda da Kvyat’ın gazabına uğrayıp yarış dışı kalmıştı.

”Yaşına rağmen, oldukça fazla tecrübesi var ve karting zamanlarında benzer sorunlar yaşadı.”

”Aslına bakılırsa, o aracın gitgide güçlenmesinden cesaret alıyor. Avusturya, bu sezon tartışmaya açık bir şekilde Monako ile birlikte en iyi yarışımızdı.”

”Tüm yarış boyunca, virajların yoğun olduğu 2. sektör derecelerini Ferrari ve Mercedeslerle karşılaştırdığımızda en hızlı otomobil bizimkiydi.”

”Dolayısıyla ilerlememizi görebilirsiniz. İşler onun için yolunda gittiğinde, o yaptığı hiç bir şeyi değiştirmeden 3 yarış kazanabilir. Sadece şansı dönmeli.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz