Londra Sokakları F1 Araçlarına Ev Sahipliği Yapacak

0

Formula 1 araçları, Britanya GP öncesi düzenlenen etkinlikler kapsamında Çarşamba akşamı Londra sokaklarında sergilenecek.

F1 patronları, aylardır İngiltere’nin spora olan ilgisini yükseltmek için “F1 Live Londra” adında bir proje üstünde çalışıyordu. Emniyet ve güvenlik endişeleri sebebiyle program gizli tutuluyordu.

Liberty Media, Westminster Şehir Meclisi ve Belediye arasında yapılan görüşmeler sonrasında etkinlik için yeşil ışık yakıldı.

Silverstone’da antremanların başlamasından iki gün önce, Çarşamba günü saat 17.30’dan itibaren takımlar ve sürücülerin Whitehall’da gösteri yapması planlandı. Akşam boyunca müzik ve çeşitli eğlencelere ev sahipliği yapacak etkinlikte, Trafalgar meydanında özellikle gençleri cezbedecek eğitimler yapılması planlandı.

Etkinlik boyunca F1 personeli ve Formula Student ve Formula Schools girişimlerinden temsilciler tavsiye ve bilgi vermek üzere hazır olacak. Bunlara ek olarak, motor sporlarındaki kadın katılımını artırmak amacıyla Dare to be Different Programı düzenlenecek.

Etkinlik kapsamında çocukları ise simulatörler, pitstoplar, slot araba yarışları ve kendi araba tasarım fırsatları bekliyor.

Ayrıca her takımın geçmişten günümüze F1 araç sergisinin olacağı etkinlikler, yoğun bir temponun içindeki takımlar için lojistik açısından zorlayıcı olacağa benziyor.

F1 patronu Chase Carey, tüm yarışları “bir hafta boyu süren hayal gücüne dayalı eğlence, müzik ve şehrin ritmini tutan etkinlikler” haline getirme konusunda konuştu. Bu etkinlik de Liberty Media’nın yönetimi için bir ilk.

Bu, sekiz F1 ekibinin 2004 yılında Regent Caddesi ve Piccadilly Circus arasındaki bir parkurda yaptığı gösteriden bu yana Londra’da bu tarzda düzenlenen ilk etkinlik olacak.

İngiltere başkentinin sokaklarında potansiyel bir yarış uzun zamandır konuşuluyordu ancak tekliflerin hiçbiri sonuç vermemişti.

Fakat düzenlenen bu etkinliğin, Londra’da yapılacak bir F1 yarışı ihtimallerinin bir parçası olmadığına inanılıyor.

Bu yılın başlarında, Birleşik Krallık parlamentosunda Karayolları Trafik Yasası’nda yapılan değişiklik sayesinde motor sporları etkinliklerinde kapalı yolların kullanımı kolaylaşmıştı. Bu değişiklikten önce taşıt yollarında yapılmak istenen her etkinlik meclisten onay almak zorundaydı.

Yapılan değişiklikle birlikte, kapalı yollar için onay kararı motor sporlarının Birleşik Krallık’taki yönetim organı ve yerel konseylerde. İngiliz şehrinin bir sokak yarışına ev sahipliği yapmak için hala bir dizi engeli aşması gerekiyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz