Britanya GP’sini Kurtarmak İçin Silverstone’un Liberty’e Satılışı Gündemde Değil

0

Britanyalı Sürücüler Derneği, Britanya GP’sinin geleceğini güvence altına almak için Silverstone’un F1’in sahibi Liberty Media’ya satılması fikrinin düşünülmediğini belirtiyor.

BRDC Salı günü, 2019’dan sonra F1 anlaşmasını sonlandırmak için sözleşme dondurma maddesini kullanacaklarını duyurdu.

Bu kararın alınmasının sebebi yarış ödemelerine her yıl %5’lik artış uygulanması. Öyle ki pist 2010’da yarışlara ev sahipliği yapmak için 11.5 milyon pound ödeme yaparken bu rakam bu sezon 16.2 milyon pounda yükseldi ve yarış 2026’da düzenlendiğinde ödenecek ücret 26 milyon pound olacaktı.

Duyuru yapılmadan önce ortaya çıkan bir öneri, Liberty’nin bir F1 merkezi kurarak Birleşik Krallık’ta motor sporları faaliyetlerini arttırmak için pisti BRDC’den satın alacağı yönündeydi.

Fakat BRDC başkanı John Grant bu söylentileri reddetti.

Grant, “Liberty ile yarış için sürdürülebilir ve uygulanabilir bir gelecek bulmak için temelde tüm alternatifleri değerlendirmeye açığız.” dedi ve ekledi:

“Fakat son aylarda BRDC’nin stratejik yönünün Silverstone pistini satmamak olduğunu da belirttik. Pisti satmamız gerektiğini düşünmüyoruz.”

“Kendimizi Britanya’nın motor sporları koruyucuları olarak görüyoruz.”

“BRDC’nin Silverstone’un mülkiyet hakkını elinde tutmasının uzun vadeli hedeflerin başarılmasında yardımcı olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle şu anda Silverstone’u satmak ajandamızda değil.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz