Alonso, Takımların Cezalandırılması Gerektiğini Belirten Webber’i Destekliyor

0

Fernando Alonso, kontrolleri dışında gerçekleşen mekanik sorunlar karşısında sürücülerin grid cezası almasının adaletsiz olduğunu düşünüyor.

Eski F1 pilotu Mark Webber, Avusturya GP’si hafta sonunda güç ünitesi cezalarının değişmesi gerektiğini ve sürücüler yerine takımların cezalandırılması gerektiğini öne sürmüştü.

Son 3 yılda McLaren-Honda’nın yaşadığı dayanıklılık sorunları nedeniyle sık sık grid cezasıyla karşılaşan Alonso, Webber’in düşüncelerini destekledi.

“Takım, birtakım ceza veya ceza puanları alabilir. Bir hata yaptığımızda veya Carlos Sainz’ın Kanada’da yapıp daha sonra Bakü için 3 sıra grid cezası aldığı gibi bir olaya karıştığımızda, bu bir sürücü hatasıdır ve onun bedelini siz ödersiniz.”

“Takım bir hata yaptığında veya bir motor sorunu yaşayıp siz çok sayıda motor değişikliği yapmak zorunda olduğunuzda bunu niçin siz ödeyesiniz ki? Bu, kesinlikle adaletsiz fakat son 3 yıldır böyle oldu. Bu zor bir konu fakat geleceğin ne getireceğini görelim.”

“Gelecek asla, son 3 yıldır sorunlarımızla olduğu kadar dramatik olamaz. Onlar 3 yıl önce cezalar hakkında düşündüklerinde, düzenlemeleri yaptığında hiç kimse bir üreticinin 12 veya 13 motor kullanacağını bilmiyordu. Bu planda yoktu.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz