Avusturya’da heyecanlı bir finiş sonunda kariyerindeki ikinci yarış galibiyetini kazanan Valtteri Bottas, elit bir Finli grubuna katıldı. Bununla birlikte o, bazı ünlü vatandaşlarının rekorlarını yakalayan tek sürücü değildi – Daniel Ricciardo’nun son 5 yarışta 5. kez kürsüye çıkması Red Bull sürücüsüne de Avustralya’nın F1 tarihinden bir dilim verdi.

 • Bugüne kadar, F1’de birden çok yarış kazanan yalnızca 3 Fin sürücü vardı ve onların tamamı dünya şampiyonu oldu. Artık Valtteri Bottas’ı Keke Rosberg, Mika Hakkinen ve Kimi Raikkonen’in olduğu listeye ekleyebiliriz… ayrıca Bottas 2017 şampiyonluk savaşına da kesin olarak geri döndü.
 • Bu, Spielberg’de not edilen tek ulusal rekor değildi. Daniel Ricciardo, Avusturya’da arka arkaya 5. podyumunu kazandı – bu onun en iyi serisiydi ve onu vatandaşı Jack Brabham ve Alan Jones’la aynı seviyeye taşıdı. Honey Badger aynı zamanda Raikkonen, Alonso, Hamilton ve Sebastian Vettel’in ardından arka arkaya en az 5 yarışta podyum kazanan 5. mevcut sürücü oldu.
 • Ve dönüm noktalarını kutlama ruhu içerisinde – Romain Grosjean’ın 6’ıncılığı Haas’a 2017’deki en iyi finişi kazandırdı. Bu aynı zamanda Amerikan merkezli ekibin arka arkaya puan aldığı 5. yarıştı ve kendi küçük tarihlerindeki en iyi 2. yarış sonucunu tekrar edişleriydi.
Daniel Ricciardo arka arkaya 5. kez podyuma çıktı.
 • Bununla birlikte Mercedes için tüm haberler iyi değildi… Sebastian Vettel Avusturya’da tek bir tur bile lider gidememesi rağmen 2. olarak Hamilton’la puan farkını 20’ye çıkardı.
 • Bu, 2017’de ne Hamilton ne de Vettel’in bir tur bile lider gidemediği ilk yarıştı. Vettel son 2 yarış boyunca yalnızca 3 tur lider gidebildi – buna karşılık Ricciardo 18, Hamilton 30 ve Bottas 69 tur lider gitti. Bununla birlikte Vettel, bu süreçte puan farkını açmayı başardı.
 • Bu arada Bottas ve Hamilton arasındaki puan farkı, Hamilton ve Vettel arasındaki puan farkından daha az.
 • Bu arada Avusturya Hamilton’ın podyum dışında kaldığı arka arkaya 2. yarış oldu. Bu, İngiliz pilotun 2013’ün son yarışı ve 2014’ün ilk yarışından sonra bu durumu ilk deneyimleyişiydi.
 • Bununla birlikte Hamilton, Avusturya’dan eli tamamen boş ayrılmadı: en hızlı turu attı ve bu aynı zamanda Avusturya’daki yeni tur rekoruydu. 2003 yılında Schumacher’e ait olan en hızlı turu geçen Hamilton, ilk kez bir pistte tur rekorunu eline geçirdi… Mevcut pistlerde tur rekorunu elinde bulunduran 11 sürücü var. 4 pistin tur rekoruna sahip olan Vettel, 3 pistin tur rekorunu elinde bulunduran Schumacher ve Raikkonen’e liderlik ediyor.
Grosjean Bahreyn 2016’dan sonra Haas’ın en iyi sonucu elde etti.
 • Terazinin diğer ucunda, Jolyon Palmer bir kez daha yakın bir farkla ilk 10’u kaçırarak ıstırap çekti. İngiliz, 2017’de hala ilk 10’a girerek şeytanın bacağını kırmaya çalışıyor – fakat son 4 yarışta 3. kez 11. oldu. Monaco, Kanada ve Avusturya’da damalı bayrağa ulaştığında 10. ile 2 saniye içerisindeydi.
 • En azından bu, Palmer’ın bu sezon birlikte finişe geldiklerinde takım arkadaşı Nico Hulkenberg’i ilk mağlup edişiydi.
 • Bununla birlikte Palmer 2017 sezonunda en şanssız sürücü klasmanında bir rakibe sahip; Max Verstappen… Red Bull sürücüsü, son 3 yarışta 3. kez ve son 7 yarışta 5. kez yarış dışı kaldı. Bu, Hollandalının kısa kariyerindeki en kötü serisi.
 • Verstappen bu yıl yalnızca 277 tur tamamladı – Vettel ve Hamilton’ın yarısından daha az tur tamamlayan Verstappen şu anda en az tur tamamlayan sürücü.
 • Verstappen’i yarış dışı bırakan ilk tur çarpışmasının diğer kurbanı Alonso’ydu. Avusturya bugüne kadar McLaren sürücüsüne iyi davranmadı – bu, onun Styrian dağında arka arkaya 3. kez yarış dışı kalışıydı.
 • McLaren didinirken, Williams Felipe Massa ile Lance Stroll’ün sırayla 9 ve 10. olmasıyla bu sezon ilk kez her iki pilotuyla puan kazandı. Her iki sürücü de yarışa, bitirdikleri pozisyondan 8 sıra geride başlamıştı.
 • Sırada Silverstone var. Hamilton kendi topraklarında arka arkaya 4. kez galibiyeti kovalayacak. Bugüne kadar bunu başarabilen tek Britanyalı sürücü Jim Clark. Şampiyonluk mücadelesine yeni bir soluk getirmesi adına Hamilton için daha kusursuz bir yol var mı?

İstatistikler ve fotoğraflar F1‘in resmi sitesinden alınmıştır.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz