Yağmur Red Bull’un Bakü Tekrarı İçin En iyi Umut – Ricciardo İle Soru Cevap

0

Bu hafta sonu yapılacak olan Avusturya Gp’sinde saf hız olarak kırmızı boğalar belki Mercedes ve Ferrari ile yarışmak için mücadele etmekte zorlanabilir. Fakat son seferde Azerbeycan’daki kaosta gelip gelen Daniel Ricciardo, özellikle mevcut hava tahminleri göze alındığında takımın galibiyet için kendisine yardımcı bir el olacağını düşünmüyor.

S: Daniel beşinci sıradasın, takım arkadaşının önündesin ve Lewis Hamilton’ın cezası ile dördüncü sıraya çıkacaksın. Bugün amaçladığınız hedeflerin en iyisi miydi?

Daniel: ”Dürüst olmak gerekirse biraz daha gelişebileceğimizi düşündüm. Hızlı turumda iken ilk sektörüm çok da mükemmel değildi, tahminimce biraz daha hızlı gidebilirdim. Fakat bence bugün modunda olan birkaç kişi vardı. Kimi’nin zamanına baktığımda onu yenebileceğimi düşünmüştüm, sonrasında ise zamanını geliştirdi. O yüzden uzun hikayeyi kısaltmalı: konum açısından yapabileceğim en iyi şeyi yaptım.

S: İspanya’dan itibaren Red Bull sürekli olarak ileriye doğru adım attı ve tabii ki Azerbaycan’daki kaosun ortasında zafere ulaşmanız… Bunu sen de hissettin mi?

Daniel: ”Daha Barselona’dan itibaren işaretler vardı. Belki gerçekten zorlama Monaco’da belli oldu en azından daha çok belirgindi. Oraya doğru yaklaşıyoruz. Bence aracımız bu hafta sonu yüksek hızlı bölümlerde oldukça iyiydi, bakalım Silverstone bizim için elinde neler tutuyor göreceğiz. Burasıyla oldukça benzer şartlara, yüksek hızlı bölümlere sahip, ayrıca uzun düzlüklere de sahip, yani tahminimce iki takıma da Silverstone’da biraz daha yakın olacağız. Önümüze bakıyoruz. Ayrıca Budapeşte’deki pistin bize oldukça uyduğunu söyleyebilirim, birkaç güncelleme getireceğiz. Biraz geçen seneki ilk bölümün sonu gibi araçtan gerçek hızı buluyor gibi gözüküyoruz. Bu eğilimin 2016’ya çok benzediğini düşünüyorum.

S: Dün bu kadar ortalarda gözükmemiştiniz, özellikle uzun sürüşlerde. Bu, yarınki yarış için size ne anlam ifade ediyor?

Daniel: ”Doğru, özellikle dün yarış stintinde güçlü değildik. Dünden bugüne pist biraz değişti, bunun bize yardımcı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca yağmur yağabileceğini duydum, bize yardımcı olacaktır. Aksi türde Mercedes veya Ferrari ile mücadele edecek bir aracımız yok, fakat düne göre kesinlikle daha iyi bir aracımız var. Yarışta lastik konusunda iyiyiz bakalım neler olacağını göreceğiz.”

S: Motor cezası durumunda ne dersin? Şu ana kadar bir sorun yaşanmadı… Fakat daha 11 yarış koşulacak.

Daniel: ”Belli bir noktadan sonra olacağını düşünüyorum, ama dürüst olmak gerekirse şimdiye kadar pek ana konumuzdan birisi değildi. Sezonun ilk yarısını cezasız kapatmaya doğru ilerliyoruz, sapasağlam! Ve Budapeşte’de oldukça güçlü olacağız, eğer ceza çekme gibi bir olasılığımız olacaksa bunu Monza veya benzeri bir pistte çekmeyi seçeceğiz, buna benzer pistlerden ziyade Macaristan ve Singapur’da aracın gerçek hızını göreceğiz.”

S: Baku ayrıca bir motor pistiydi. Muhtemelen Avusturya’dan daha fazla ve Mercedes ile Ferrari ile aranızdaki fark oradaki kadar büyük değil. Burası neden Bakü’den daha zor. Bakü’nün düzlükleri daha uzundu…

Daniel: Bakü’de düşük downforce ile sürmeye zorlanıyorsunuz çünkü düzlükler çok uzun. Fakat burada daha fazla downforce kullanarak gücünüz yetebilir, yani söylemek istiyorum, burada aracımızın ayarlarını uzun düzlüklerden çok virajlara göre yaptık. Bakü’de ise tam tersiydi. Burada gördünüz düzlüklerde zaman kaybettik ama virajlarda daha çok yakınlaştık. Bunu açıklama olarak sunabilirim. Altı çizili nokta şu ki hala hız kaybediyoruz.

S: Yalıtılmış halde, şasinizi nasıl değerlendirirsiniz ?

Daniel: ”Geliştirmeye devam ediyoruz, fakat hala Mercedes veya Ferrari seviyesinde değiliz. Belli virajlarda çok yaklaşıyoruz ve bunu kesinlikle hissediyorsunuz, fakat biraz daha gideceğimiz yol var. Barselona’da %50 ile %60 arasında ileri bir adım attık, yani geri kalan zamanı da Budapeşte yarışına kadar kazanacağımızı söylemek istiyorum. Onlar viraja nasıl girebiliyorsa aynı şekilde biz de viraja girmeyi bekliyoruz.

S: Lastikler yarışta nasıl bir rol oynayacaklar? Süper Yumuşak vs Ultra Yumuşak?

Daniel: ”Bugün kesinlikle bütün takımlar olarak Süper Yumuşak lastikler hakkında konuştuk. Fakat Ultra Yumuşaklar daha iyi ve daha fazla yol tutuyor gibi görünüyor. Bu nedenle bu lastiklerle start almak çok kötü gözükmüyor. En azından bugün bizim için daha iyiydi. Lastikleri iyi şekilde ısıttık, bu startta bize yardımcı olacaktır. Bekleyip göreceğiz. Aklımda başka bir Bakü yoktu. (Gülüyor)

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz