Verstappen: Debriyaj Sorunu Yaşamasaydım Yarış Dışı Kalmazdım

0

Max Verstappen, Avusturya GP’si startında debriyaj problemi yaşamamış olsaydı büyük bir ihtimalle ilk viraj kargaşasına karışmadan yarışa devam edebilirdi. Hollandalı pilot bugün yapılan Avusturya GP’sinin ardından son 3 yarışın hepsinde yarış dışı kalmış oldu.

Red Bull pilotu Max Verstappen, bugünkü Avusturya GP’sinde yarışın başlamasının hemen ardından debriyaj sorunu yaşadı ve daha ilk viraja gelemeden geriye düştü.

İlk virajda Toro Rosso pilotu Daniil Kvyat virajı dönemeyip McLaren’den Alonso’ya arkadan temas edince Alonso da Verstappen’e çarptı ve hem Alonso hem de Verstappen yarış dışı kaldı.

Verstappen yarış dışı kalmasının ardından “Daha formasyon turunda bir şeylerin yolunda gitmediğini anlamıştım. Yarış başladığında debriyaj problemi yaşadım. İlk viraja giderken araç hiç iyi hissettirmiyordu” dedi.

“Olaylardan uzak durabilmek için virajı geniş almayı düşündüm fakat birisi gelip arka lastiğime vurdu. Bu sebeple debriyajım aşırı derecede sıkıştı ve debriyaj yatağı kırıldı.”

“Fanlarım için çok üzgünüm. Şimdiye kadar gördüğüm en iyi izleyici kitlesiydi. Onlar için bırakın 71 tur atmayı, ilk virajı bile dönemedim.”

İlk virajdaki kargaşanın bir diğer kurbanı olan Alonso da Avusturya GP’si ile birlikte bu sezon 7 kez yarış dışı kaldı.

Alonso yarış sonrası “Gerçekten üzücü, fakat benim elimde olan bir şey değildi. Carlos (Sainz Jr.) ve Verstappen yarış başladıktan hemen sonra sorun yaşadı, böylece ilk viraj öncesi 2 sıra birden kazandım. Sonra Kvyat aracıma vurdu ve yarışımızı mahvetti” açıklamasını yaptı.

“Yapabileceğimiz bir şey yok. Bazen yarış başlarında böyle şeyler olur. Gridin ortasında ya da arkasındaysanız kargaşaya karışma ihtimaliniz daha yüksek. Bugün kazaya biz karıştık. Umarım bir dahaki sefere böyle bir şey olmaz.”

İlk virajdaki kazaya sebep olan Kvyat ise pitten geçme cezası aldı ve yarışı 16. (son) sırada noktaladı.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz