Todt, Vettel’in Bir Sonraki Cezasının Acımasız Olacağını Söylüyor

0

FIA başkanı Jean Todt, Ferrari sürücüsü Sebastian Vettel’in kusurlu hareketlerini tekrar etmesi durumunda çok ağır sonuçlarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

İki hafta önce anlık bir sinirle güvenlik aracı arkasındayken Lewis Hamilton’a kasıtlı olarak çarpan Sebastian Vettel, Pazartesi günü FIA yargıçlarının karşısına çıktı ve özür dileyerek olaydan cezasız kurtuldu.

Ancak konu hakkında konuşan Jean Todt, benzer bir olay yaşanması durumunda Vettel’in çok ağır bir ceza alacağını söyledi:

“Uluslararası Mahkemenin önüne çıkmasının istenip istenmeyeceğine karar vermek FIA başkanına bağlı. Meksika’dan sonra, ki bu tamamen farklı bir saldırıydı, ve şunu demeye çalışıyorum biz Sebastian’ın, ki muhteşem bi sürücüdür, bazen etmesi gerektiği kadar kendini kontrol edemediğini düşünüyoruz. Ve ben daha önce pilotları idare ederdim ve onlar çok diken üstü bir durumdalar.”

“Aynı zamanda durumu yorumlamalısınız da diye düşünüyorum. Bu onlara her şeyi yapma hakkı vereceğiniz anlamına gelmez, ama denemeli ve anlamalısınız. Bir masa başında karar almak veya bir masa başında yargılamak çok kolaydır. İnsan evladının hayatta bazı duyguları olabileceğini kabul etmek zorundasınız.”

“Bu tamamen farklı bir konuydu, ama açıkça Sebastian çok güçlü bazı uyarılar aldı. Ve açıkça, bu tekrar yaşanmayacak. Eğer olursa, sonra sonuçları çok acımasız olur.”

Öte yandan FIA’nın Vettel kararıyla Tour de France’dan Peter Sagan’ın diskalifiye edilmesi iki organizasyondaki ceza farklılıkları üzerine soru işaretleri doğurdu. Bu konuda görüşleri sorulan Todt, mukayesenin doğru olmadığı kanaatinde:

“Kesin olmamız gereken bir işteyiz. Bisikletçilerle veya futbolla aşina değilim fakat geçenlerde Tour de France’da olanı Bakü’de olanla kıyaslamak alakasız.”

“Bisikletçiler tam aksiyonun içinde değildi ve nötralize bir periyotta değillerdi. Sonuçlar ne olurdu veya ne olabilirdi bilmiyorum.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz