Stefan GP, İkinci Defa Formula 1’i Deniyor

0

Zoran Stefanovic, ikinci defa bir takım patronu olarak Formula 1 padoğuna girme denemesi yapıyor.

Daha önce Stefan GP markasıyla Formula 1’e giriş yapmayı deneyen, ancak FIA’dan gerekli izinleri alamayınca planları suya düşen Zoran Stefanovic, Avusutrya’da Ross Brawn’la bir araya gelip ikinci defa Formula 1’e girme planlarını konuştu.

Zoran Stefanovic, Parma’da gerekli tesisleri kurdu ve padoğun tecrübeli isimlerinden Enrique Scalabroni’yi teknik çalışmaların başına getirdi ve hatta bir rüzgar tüneli dahi kiraladı. Ancak Stefanovic’in bu sefer başarılı olup olmayacağı bilinmiyor.

Stefanovic, Autosport’a özel olarak verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“Ross Brawn’la görüşmek için buradayım çünkü İtalya merkezli yeni bir F1 takımı kuruyorum. Avusturya’ya gelmeden önce bazı önemli sözleşmeleri bir araya getirdim. Rüzgar tünelinden makul bir uzaklıkta olan Parma merkezli olacağını tanımladım. Aynı zamanda proje üzerinde çalışmaya yardım etmesi için bir aerodinami uzmanıyla anlaşma imzaladım.”

Stefanovic, takımını 12 ay içinde kurup 2019 gridinde yer almayı planlıyor. Ancak FIA’nın yeni bir takım için boş yer açıp açmayacağı soru işareti. Jean Todt ise bunun adaya bağlı olduğu görüşünde:

“Zamanı geldiğini hissettiğimizde bir arz yaratabileceğiz. Şu anda on takımımız var ve fikrimiz 12 takıma kadar sahip olmak. Yani bir fırsatımız var. Eğer bir veya iki güçlü yeni takım olursa bu mümkün olabilir.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz