Lastik Tercihleri Avusturya GP’de Bilinmeyen Bir Adım Olabilir

0

Formula 1 sürücüleri lastik tercihleriyle Avusturya GP’sinde bilinmeyenlerle karşı karışıya kalacakmış gibi görünüyor. Pirelli yarış direktörü Mario Isola yarış kuru zeminde koşulursa henüz kullanılmayan yumuşak lastiklerin tahminen yarış için en iyi tercih olduğunu düşünmekte.

Takımlar Red Bull Ring’e gelirken düşük yere basma güçlü pist için en doğal seçimin en yumuşak lastik olduğuna inanıyorlar.

Bu yüzden takımlar lastik tercihlerini küçülterek Ultra yumuşak ve Süper yumuşak lastikleri ağırlıklı olarak seçtiler.

Fakat beklenenden daha yüksek sıcaklıkların oluşuyla beraber, pist yüzeyindeki yol tutuşun giderek artması, bu durumda lastikler arasındaki performas farkının beklenenenden daha az olmasını sağlayacak gibi duruyor.

Pirelli’nin yarış direktörü Mario Isola: ”Beklediğimiz delta zamanında azalma var. Bileşenler arasında yarım saniyelik bir şeyler bekliyorduk. Ama Ultra yumuşak ve Süper yumuşak arasındaki fark 0.3 saniye ve Süper yumuşak ile yumuşak arasındaki farkı anlamak ise oldukça zor” dedi ve ekledi:

”Bu hafta sonu pist yüzeyi oldukça sıcaktı ve sadece yumuşak lastik bu kadar yüksek çalışma aralığına sahip olan bileşen, çünkü Ultra yumuşak ile Süper yumuşak bileşenleri düşük çalışma aralığına sahip. Bu demek oluyor ki Yumuşaklar iyi çalışacak, yol tutuş seviyesi iyi ve lastik aşınması sıfıra yakın olacak.”

”Bu, yumuşak lastiklerin yarış için seçileceğini gösteriyor çünkü, hız yönetiminde küçük delta zamanlarına baktığımızda lastik bileşenleri arasında çok küçük bir fark olduğunu görüyoruz. Yani yumuşak lastikler ilginç bir seçim haline geliyor.”

Durumu benzersiz kılan şey ise pek çok takımın Avusturya’ya yumuşak set lastiği getirmemesi. Bu yüzden takımların durumu anlaması biraz sınırlı kaldı.

Ayrıca Valtteri Bottas ve Sebastian Vettel diğer önde gelen isimler gibi bu lastiklerle turlamamıştı. Takım arkadaşları Lewis Hamilton ve Kimi Raikkonen, Red Bull ikilisi Max Verstappen ve Daniel Ricciardo en azından antrenmanlarda bir değerlendirme yapabilmişlerdi; hafta sonu için kendilerine iki set ayırdılar ve birisini kullanmakta özgürler.

Strateji Pozisyonları

Pirelli tek pitin en iyi yol olduğunu düşünmekte ve en iyi opsiyonun Süper yumuşak ve Ultra yumuşak ile başlayıp Yumuşak lastiğe geçmesi yönünde. En hızlı rota Lewis Hamilton’ın 26. turda Süper Yumuşakları takiben Yumuşak lastiğe geçmesi. İkinci en iyi opsiyon ise biraz daha yavaş olan strateji ile 18. turda Ultra yumuşak lastikleri değiştirmek için pite girip Yumuşak lastik takmak.

Bu ikilemde takımların yüzleşmek zorunda olduğu şey ise Yumuşak lastiğin sıfır aşınma ile 50 turluk stintte büyük bir performans açığına sahip olup olmayacağı, bu düşünce ise cuma günü yapılan antrenmanlardaki verilerde hala kanıtlanabilmiş değil.

Isola ”Yumuşak lastikler Süper yumuşak lastiklerden size daha çok garanti veriyor. Tabii ki Süper yumuşaklarla daha uzun giderek risk alabilirsiniz. Fakat bir yerden sonra aşınma zaman turlarınızla doğrusal bir şekilde olmayacaktır.”

”Bu durumda daha tutarlı olan Yumuşak lastiğin size daha fazla garanti vereceğini, sonrasında ise bu şartlar altında lastik aşınırken zaman kaybetmeyeceksiniz. Mantıklı olan yumuşak lastiği seçmek olacaktır.”

Pirelli’nin stratejiyle ilgili görüşüne rağmen, her takım yumuşak lastiğin yarış için doğru seçim olacağından emin değil.

Force İndia’dan Andy Green yarışta süper yumuşak lastiğin yeteri kadar düşük aşınmaya sahip olacağına inanıyor ve yarış için en iyi tercihin bu olduğunu düşünüyor.

”Ne kadar güvende olmak istediğinize bağlı. Eğer üç yarış masefesinde gitmek istiyorsanız, evet çok güvenli. Ama bunu bir kere yapmak istiyoruz. Süper yumuşaklar bizim için iyi olacaktır.”

Ancak yarış için lastik seçimi üzerindeki ikilem, yağmurun yarışı etkileyebileceği ihtimaliyle ilgisiz hale gelebilir. Pazar, açık bir gökyüzü ile başlamakla birlikte hava gitgide daha da kapanacak ve yarış sırasında %80 ihtimalle yağmur bekleniyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz