FIA Bottas’ın Yarış Başlangıcının Niçin Yasal Olduğunu Açıkladı

2

FIA, Valtteri Bottas’ın ışıklar sönmeden önce yaptığı hareketin izin verilen tolerans sınırları içerisinde olduğu için Fin sürücünün aklandığını belirtti.

Fin pilot yarıştan sonra hayatının startını aldığını belirtse de rakipleri Fin pilotun izin verilen sınırdan önce hareket ettiğine ikna olmuşlardı.

F1’in veri sistemi ışıkların sönmesinin ardından Bottas’ın 0.201 saniye içerisinde reaksiyon gösterdiğini öne sürmüştü fakat ilk çizgiden start alan Vettel, Mercedes pilotunun ışıklar yanarken hareket ettiğine inandığı için bu duruma kuşkuyla yaklaşmıştı.

Avusturya GP’si yarış komiserleri durumu araştırdılar ve sonunda Bottas’ın yanlış bir start almadığına hükmettiler.

Bu karar kafa karışıklığına neden oldu ve sosyal medyada, Bottas’ın ışıklar yanarken ön tekerleklerinin hareket ettiğini gözler önüne seren televizyon görüntüleri paylaşıldı.

Bununla birlikte FIA, başlangıçtan önce bu tür önemli anlarda sürücülerin bazen debriyajı ayarlamaları gerektiği için birtakım harekete izin verildiğini açıkladı. Tüm takımlar tarafından kabul edilen bu sistem 20 yıldır kullanılıyor.

Bir FIA sözcüsü kırmızı ışıklar yanarken Bottas’ın aracında gözlenen hareketin izin verilen sınırlar içerisinde olduğunu belirtti – bu nedenle Finlinin yanlış bir şey yapmadığı düşünülüyor.

Sözcü, “Bugünkü örnekte, Valtteri başlangıçtan önce (sürücülere) tanınan çok küçük limiti aşmadı” dedi ve ekledi:

“Basitçe söylemek gerekirse: harika bir hassasiyetle ışığın söneceği anı tahmin ederek olağanüstü doğru ve rastlantısal bir yargılama çağrısı yaptı.”

“Işıklar sönmeden önceki herhangi bir hareket izin verilen toleranslar içerisindeydi.”

2 YORUMLAR

  1. yarış sırasında reksiyon süresinin 0,201sn olduğunu belirttiıkten sonra bu açıklamalar tam bir skandal.Ayrıca Vettelin bu milisaniyede bunu yakalaması ve takıma rapor etmesi inanılmaz
    slowmo herşeyi açıklıyor

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz