2017 Avusturya GP Büyük Yarış – Bottas Son Bölümde Zorlansa da Kazandı!

0

2017 Avusturya GP’sini baştan sona üstün götüren Valtteri Bottas, son bölümde lastikleri aşınıp sorun yaşasa da Vettel’i ardında tutarak kazanmayı başardı. Vettel ikinci Daniel Ricciardo ise 3’üncü oldu.

Yarış başlangıcında Bottas ve Vettel yerlerini korumayı başarırken Ricciardo ilk viraja kadar iyi bir ivmelenme yakaladı ve 3. virajda Raikkonen’i geçerek 3’üncülüğe çıkmayı başardı. İki ismin rekabetinden faydalanan Grosjean da 3. virajda Kimi Raikkonen’i geçti ve dördüncülüğe yükseldi.

Ön tarafta sakin bir yarış başlangıcı olurken arka taraf Kvyat’ın Alonso’ya çarpması ile bir anda karıştı. Bu temas sonrası Verstappen’a çarpmak zorunda kalan Alonso ve genç Hollandalı sürücü yarışa daha ilk turda veda ederken Kvyat da kaza da kusurlu bulunup ceza aldı. Bu kazadan en çok faydalananlar ise sırayla 9 ve 10. sıraya yükselen Williams pilotları Felipe Massa ve Lance Stroll’dü.

Bu noktadan sonra yarış rayına oturdu ve Pirelli’nin yarıştan önce tahmin ettiğinin aksine Ultra Yumuşak lastiğe sahip sürücüler uzun süre pistte kalmayı başardılar ve yarış lideri Bottas, Vettel ile farkı rahat bir şekilde açıp pitlere kadar kendisine yetecek farkı yarattı (9 sn).

İlk 5’te pite giren ilk isim Mercedes’ten Lewis Hamilton oldu ve bu, ön taraftaki pit furyasını başlatmış oldu. Piste Ultra Yumuşak lastikle döndükten sonra oldukça hızlı turlar atan Hamilton’a ilk olarak Ricciardo ile Vettel cevap verdi ve piste İngiliz’in önünde dönmeyi başardılar.

Ancak aynı şey pite oldukça geç gelen Kimi Raikkonen için geçerli değildi ve Raikkonen pit çıkışında Hamilton’ın 9 saniye gerisine düştü. Aynı şekilde pite geç giren yarış lideri Bottas da pite girmeden önce açtığı farkın büyük bir bölümünü kaybetti ve ilk iki sıradaki sürücü arasındaki fark 4 saniyenin altına düştü.

Yarışın son turlarına kadar oldukça sakin geçen yarışta hem Vettel hem de Hamilton önlerindeki Bottas ve Ricciardo ile farkları azalttılar. Vettel son turda farkı 1 saniyenin altına indirse de geçiş için gerçekçi bir şans yakalayamadı ve 2’ncilikle yetinmek zorunda kaldı. Sondan bir önceki turda 5. virajda Ricciardo’yu geçmek için atak yapan Hamilton da başarısız oldu ve dördüncülükle yetinmek zorunda kaldı.

İlk pitler sonrasında ilk 4’ten uzak kalan Raikkonen sessiz sedasız 5. olurken Haas’tan Grosjean 6. olarak takımına bu sezonki en iyi sonucu getirdi.

Force India pilotları Perez ve Ocon sıraya 7 ve 8’inci olurken startta kazandıkları sıraları yarış sonuna kadar korumayı başaran Massa ve Stroll de sırayla 9 ve 10. oldular.

Bu sonuçla Valtteri Bottas kariyerindeki 2. galibiyeti elde ederken Vettel sürücüler klasmanındaki liderliğini 20 puana Mercedes’te markalar klasmanındaki liderliğini 33’e çıkardı.

2017 Avusturya GP Yarış Sonucu

Yarıştan Önemli Anlar

Yarış Startı
Alonso’nun Yarış Dışı Kalışı
Bottas’ın Aracından Yarış Startı

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz