2017 Avusturya GP Sıralama Turları – Bottas Pole’de!

0

2017 Avusturya GP’sinde pole pozisyonu Mercedes’ten Valtteri Bottas’ın oldu. Fin pilotu Ferrari’den Vettel ve takım arkadaşı Hamilton takip etti.

Valtteri Bottas, 1.04.251’lik bir tur elde ederek geçiçi pole pozisyonunu elde ederken Mercedes ikilisinden sonra turuna başlayan Vettel, ikinci sektörde en iyi zamanı elde etse de son virajda küçük bir hata yapınca Fin pilotun 0.042 saniye gerisinde kaldı. Hamilton ise takım arkadaşından 0.173 saniye daha yavaş bir turla 3. sırada kaldı.

Romain Grosjean son dakika içinde yolda kalınca sarı bayraklar sallandı ve mecburen yavaşlamak zorunda kalan pilotlar zaman turu atmadılar ve Valtteri Bottas kariyerindeki 2. pole pozisyonunu elde etti.

Şampiyona lideri Sebastian Vettel 2. olmayı başarırken en hızlı 4. turu elde eden Raikkonnen, Hamilton’ın ceza alması nedeniyle yarınki yarışa 3. sıradan başlayacak.

Ev sahibi Red Bull’dan Daniel Ricciardo uzun bir aradan sonra sıralama turlarında takım arkadaşı Max Verstappen’i mağlup ederek 5. olurken, son turunda hata yapıp çakıl alana çıkan Verstappen 6. olabildi. İlk 10’u tamamlayan diğer isimler sırayla Grosjean, Perez, Ocon ve Sainz oldu.

Valtteri Bottas bu sonuçla Red Bull Ring’in pist rekorunu kırarak kariyerindeki 2. pole pozisyonunu elde etti. 2017 Avusturya GP’si yarın TSİ 15.00’da koşulacak ve S Sport ekranlarından naklen yayınlanacak.

Avusturya GP Sıralama Turu Sonuçları

Q2 – İkinci Seans

Bu seansta, Hamilton dışındaki bütün pilotlar piste ‘Ultra Yumuşak’ lastikle çıktılar. Yarınki yarışta grid cezası çekecek olan Hamilton ve Mercedes, muhtemelen yarınki yarışa bu lastiklerle başlayıp rakiplerine oranla daha uzun bir ilk bölüm geçirmek için böyle bir strateji seçti. Seansı Valtteri Bottas ilk sırada tamamlarken onu Vettel ve daha yavaş lastik setine sahip olan Hamilton takip etmeyi başardı. Hafta sonu hızlandığı görülen McLaren-Honda ise bu seansta elenmekten kurtulamadı.

Bu seansta elenen isimler; 11. Hulkenberg, 12. Alonso, 13. Vandoorne, 14. Kvyat, 15. Magnussen.

Avusturya GP Sıralama Turları Q2 Sonuçları

Q1 – Birinci Seans

İlk seansın başında Ferrari sürücüleri Sebastian Vettel ve Kimi Raikkonen ile Mercedes’ten Valtteri Bottas, ‘Süper Yumuşak’ lastikle piste çıktılar. Sebastian Vettel ve Valtteri Bottas’ın turları ikinci seansa geçmek için yeterliyken tehlikeli bölgede bulunan Raikkonen, seansın sonuna doğru ‘Ultra Yumuşak’ lastikle bir kez daha piste çıktı ve derecesini geliştirdi. Hamilton’ın ilk sırada noktaladığı seansta Ferrari sürücüleri Raikkonen ve Vettel sırayla 2 ve 3. olurken, geçtiğimiz senelerde burada oldukça başarılı olan Williams’ın ilk seansta sıralama turlarına havlu atması hayal kırıklığı yarattı.

Bu seans sonunda elenen isimler; 16. Palmer, 17. Massa, 18. Stroll, 19. Ericsson, 20. Wehrlein oldu.

Avusturya GP Sıralama Turları Q1 Sonuçları

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz