Szafnauer: Yetersiz Tecrübeye Sahip Çalışanlar Honda’yı Yaralıyor

0

Otmar Szafnauer, Japon üreticinin spora döndüğünden beri McLaren’la yaşadığı sıkıntıların anahtar nedenlerinden birinin yetersiz F1 tecrübesine sahip personelle çalışmak olduğunu düşünüyor.

Şu anda Force India’a operasyon direktörü olarak görev alan Otmar Szafnauer, 2001-08 arasında Honda’da çalışmış ve başkan yardımcılığına kadar yükselmişti.

Szafnauer, Honda’nın şu anki sıkıntılı projesiyle, kendi dönemindeki program arasındaki kilit farkın gerekli tecrübeye sahip personel eksikliği olduğunu belirtiyor.

“80’lerde F1 hakkında çok iyi bilgiye sahip olan 2. jenerasyondan gelen ve 90’larda 3. jenerasyon projesinde çalışan ve gereken niteliklere sahip olan adamlarla karşılaştım.”

“Onlar, en yüksek seviyede rekabet etmek için programı bir araya getirebiliyorlardı.”

“Ayrton Senna ve Alain Prost’un yarış mühendisi Takeo Kiuchi ile birlikte olduğumuz 2, 3 sene içerisinde en hafif ve en güçlü V10 motoruna sahip olduğumuzu hatırlıyorum.”

“O, bunun ne gerektirdiğini ve bunu yapmayı biliyordu. 968 beygir gücü ve 88 kg ile tamamladık, ki bu BMW’den biraz daha hafifti ve biraz daha güçlüydü.”

“Bu kez eksikliğini yaşadıkları şey, bunun neyi gerektirdiğine dair sahip oldukları deneyim eksikliği.”

“Hasegawa daha önce oradaydı, ama o bir kontrol mühendisiydi ve F1 projesinde çalışan mühendislerden derin bir güç aldıklarından emin değilim.”

“O zamanlarda, onlar (mühendislerin) gücüne sahiplerdi ve onlar bunun ne gerektirdiğini biliyorlardı. Eğer buna başlangıçta sahip değilseniz, bunu elde etmek zaman alır.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz