Sebastian Vettel Bakü Hadisesinin Ardından Lewis Hamilton’a Özür Gönderdi

5

Sebastian Vettel, şampiyonluk yarışındaki rakibi Lewis Hamilton’a Azerbaycan GP’si sonrası kazaya ithafen özür mesajı gönderdiğini ve yarıştan bir sonraki gün telefon ettiğini açıkladı.

Ferrari pilotu bu haftaki FIA görüşmesinin kamuoyuna duyurulmasını, Bakü’de güvenlik aracının ardında Hamilton’a doğru yönlenmesinin, üzüntüsüyle beklemesine rağmen konunun pazartesi ve salı özel olarak ele alındığını söyledi.

Vettel tartışmadan yansıyanlar hakkında “Açıkçası aracın dışındaki birazcık boşluktan aracın içinde oldukça zorlu bir görüşe sahiptim ve bu yüzden bir açıklama yaptım.” dedi.

Vettel: “Yarıştan hemen sonra Lewis’le konuşma şansım oldu ama bunu olduğundan daha fazla şişirmek istemiyorum. Bu benim hakkım, hakkımız, bizim aramızda kalmalı. Söylemem gereken her şeyi söylediğimi düşünüyorum.”

Hamilton, yaptıkları konuşmada Vettel’in kendisini fren testi yapmakla suçlamasından memnun olmadığını açıkça belirttiğini söyledi.

Hamilton: “Yarıştan sonra pazartesi günü konuştuk ve kısa bir süre sonra bana mesaj attı. Bir gün sonra. Sanırım.”

“Bir pilot olarak ona hala son derece saygı duyduğumu ve sezonun kalan yarışlarında da onu zorlamaya devam edeceğimi söyledim. Her zamanki gibi. Şimdikinden daha az ya da daha çok olmayacak.”

“Sebastian’a karşı dikkat çekmek istediğim tek konu fren testi yaptığımı söylemesiydi. Umarım bunu resmen düzeltebilirsiniz çünkü seyirciler benim bir şeyler yaptığımı düşündüler. Ama veriler böyle olmadığını gösterdi. Gerçekte, o hızlanmıştı.”

“Hedefi mümkün olduğunca bana yakın olmaktı ancak değerlendirmesi hatalıydı. Ona verdiğim cevaptaki esas nokta bunu açıklığa kavuşturmasıydı. Böyle şeyler yapmaya ihtiyacım yoktu zaten liderdim.”

Vettel’in özrünü telefonda kabul edip etmediği sorulduğunda Hamilton: “Pazartesi günkü konuşmamızın maksadı özür olsa da aslında konuşmamızda bir özür yoktu. Sebastian’dan tam olarak özür mesajını ertesi gün aldım. Bu özrü kabul ettim.”

Vettel’in daha önce yanlış bir şey yapmadığını hissettiğini öne sürerek FIA görüşmesi sonrası resmi özür açıklaması yapması bazı eleştirilere maruz kaldı.

Vettel’e neden olayın üzerinden uzun zaman geçtikten sonra özür dilediği sorulduğunda şöyle konuştu:

“Hiçbirinizle (medyayla) konuşma ihtiyacı duymuyorum. Konuşmam gereken tek insan Lewis’ti ve en önemlisi buydu. Pazartesi günü FIA ile görüşmek için Paris’e gittim. Görüşmede kazayı anlamak ve özür açıklaması için fikrimi sordular, anlattım. Bu konuda direkt sizinle konuşmaya ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum. Siz benim için önemli kişi değilsiniz. Benim için önemli kişi yarıştığım pilot yani Lewis ve ilk aramaya karar verdiğim kişi de oydu.”

5 YORUMLAR

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz