Avusturya’daki kritik yarışa giderken geçtiğimiz yıllardaki derecelerden önceki kazananlara, anahtar istatistikleri ve bilgileri buraya bırakıyoruz. Keyifli okumalar.

Spielberg: Yaşayan Tepeler

Red Bull Ring, orta düzeyde downforce talep eden bir fren-çekiş pisti. Düzlüklerin uzunluğu ve viraj sayısının arasındaki denge, son zamanlarda yarışılan Montreal’den farksız değil. Bununla birlikte, şikanlar yerine akıcı virajlar ve bazı etkileyici yükseklik değişiklikleriyle virajların doğası oldukça farklı. Uzunluk açısından yılın yalnızca en kısa dördüncü pisti olabilir fakat tur zamanı açısından açık ara en kısa olanı. Tabii bu, kusursuz olmak için herhangi bir kolaylık sağlamıyor, aksine küçük hataların önemini arttırıyor.

Kilit Viraj  – 3. Viraj

Resmi olarak 2. viraj – bu sezonki yarış öncesinde viraj numaralandırmasında yapılan değişiklikler sonucunda artık 3. viraj- Avusturya’daki geçişlerin büyük çoğunluğunun meydana geldiği ve tam gaz geçilen uzun bir bölümün ardından gelen dar bir viraj ve sağa yatık bir kambere sahip. Yokuş yukarı yaklaşım, geç ve sert fren yapmaları konusunda sürücüleri cesaretlendiriyor ve aşırı zorlayan sürücüler orada kolayca gafil avlanabiliyor- bunu son yıllarda frenleme anında kontrolü kaybeden Hamilton ve Vettel’e sormanız kafi. Ancak bu, sıralama turları ve antrenmanlardan ziyade yarış koşullarında dikkat çeken bir viraj. Coluthard’ın takım arkadaşı Mika Hakkinen’e talihsiz dokunuşundan Sato’nun kortucu kazasına kadar geçmişte birçok olaya sahne olan viraj, geçtiğimiz yıl son turda çarpışan Nico Rosberg ve Lewis Hamilton’la karnesine bir başka yüz kızartıcı hadise daha eklemişti. Bu yıl daha fazla dramayı tamamen göz ardı etmeyin – özellikle ilk turda 20 aracın yıldırım gibi viraja hücum ettiğini düşünün…

Yalnız Lewis

Mevcut sürücüler içinde Avusturya’da kazanan yalnızca tek adam var ve o, Lewis Hamilton. Spielberg, 11 yıllık aranın ardından 2014’te takvime geri dönünce griddeki birçok sürücünün deneyimi kısıtlandı – yine de Lance Stroll ve Esteban Ocon F1’de burada ilk kez yarışacaklar. Peki, Red Bull Ring takvime geri döndüğünden beri beri diğer yarışları kim kazandı? İronik ama Red Bull pilotları değil. Cevap, hem 2014 hem de 2015’te Mercedes adına kazanan son dünya şampiyonu Nico Rosberg.

Bir Massa Noksan

Sürücüler klasmanının ilk 6 sırasındaki pilotlar içerisinde Avusturya’da pole pozisyonu olan tek sürücü Lewis Hamilton. Ancak, o Spielberg’de bir yarışa ilk cepten başlayan tek mevcut sürücü değil – Felipe Massa da 2014’te bunu başarmıştı. Yakın geçen bir mücadele sonunda Wiliams’ın ilk çizgiyi kapattığı sıralama turu seansında, Brezilyalı pilot takım arkadaşı Valtteri Bottas’ı 0.078 saniye farkla mağlup ederek kariyerindeki son pole pozisyonunu elde etmişti. Avusturya, takvime geri döndüğünden beri yalnızca Mercedes motoruna sahip araçlar ilk çizgiyi kapattı. Bakalım bu yıl bu istatistik değişecek mi?

McLaren Anıları

Mclaren, Avusturya GP’lerinde en çok galibiyet alan takım olabilir fakat onların burada kazandığı son yarışı hatırlayabilmek için iyi bir hafızaya ihtiyacımız var. 2001’de Coulthard ile gelen galibiyet Mclaren’ın bu pistteki son birincilik kupasıydı. 2003’te takvimden düşürülen Spielberg’deki son 2 yarışı ise Michael Schumacher ile Ferrari kazanmıştı. Fakat takvime geri dönüşünden beri tüm yarışları Rosberg ve Hamilton ile Mercedes kazandı. Peki pazar günü Red Bull burada bir galibiyetle tanışabilecek mi? Max Verstappen’in burada geçen sene aldığı ikincilikte olduğu gibi (Rosberg’in son turda kırık ön kanatla yavaşlaması, Bakü’de gelen galibiyette de şans faktörü Red Bull’un yanındaydı fakat güç ünitesi tedarikçileri Renault tarafından sağlanan performans artışı Dietrich Mateschitz’in takımının kendi evlerinde kazanabilmesi için şu ana kadarki en iyi fırsatı sunuyor.

Lideri Takip Et

Avusturya’daki Mercedes dominasyonlarında lider giden pilotlar açısından iyi bir dağılım var. Geçen sene Max Verstappen 5 tura liderlik ederken, Perez, Bottas, Alonso ve Massa da 2014’te birkaç turda konvoyun başını çekenlerden oldular. Bu arada Hamilton 2015’e kadar hiç lider gidemedi ve toplamda yalnızca 25 turda liderliği elinde bulundururken bu istatistikte takım arkadaşı Rosberg ile mukayese edildiğinde oldukça geride kaldı. Nico Rosberg ise bu alanda tarihte bir pilotun ulaştığı en yüksek rakama ulaşarak tam 144 turu lider geçti.

Vettel mi Ricciardo mu?

Yukarıdaki tabloda 2 ismin yokluğu çok bariz: Şampiyona lideri Sebastian Vettel ile Bakü’de kazanan Daniel Ricciardo. İkisi de Spielberg kürsüsüne hiç çıkamadı. Aralarından en iyi finiş derecesine sahip olan ise Sebastian Vettel. 2015’te Massa’yı yarım saniye ile kaçırarak dördüncü sırada yarışı tamamlamıştı.

Alıntıya Dikkat

Avusturya’ya gelirken söylenen şeyler arasından en önemlisi buydu. Şampiyona lideri Bakü’deki yarıştan sonra pek de özür dileyecek gibi görünmüyordu. Fakat pazartesi günü FIA’nın toplantısında Ferrari pilotunun pişmanlığı ve tüm sorumluluğu kabul etmesi, Lewis Hamilton’ın aracına güvenlik aracı arkasında yandan sıyırarak çarpması olayına daha ileri bir inceleme gelmemesini sağladı. Bu olayların, bir ara fazlasıyla samimi olan bu ikilinin şampiyona mücadelesini nasıl etkileyeceğini göreceğiz. Fakat Vettel de şu an mikroskop üstünde olduğunun ve bir süre böyle kalacağının da fazlasıyla farkında.

Not: Fotoğraflar ve bilgiler F1’in resmi sayfasından alınmıştır.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz