Wolff: “Bakü Tartışması ‘Bitmiştir'”

0

Toto Wolff, şampiyona rakipleri Sebastian Vettel ve Lewis Hamilton arasında yaşanan olayların Mercedes için kapandığını söylüyor.

Ferrari pilotu Vettel olay anında Hamilton’nın güvenlik aracı arkasında bilinçli olarak frenlendiğini düşündüğünü, bu yüzden yanına gelerek ona çarptığını kabul etti.

Vettel bu hareketi sonucunda yarış esnasında 10 saniye dur/kalk cezası aldı ancak yarışı 4. sırada, Hamilton’nın önünde bitirmeyi başardı. Hamilton ise yerinden çıkan kafalığı yüzünden zorunlu pit yapmak zorunda kaldı.

Pazartesi günü olay üzerine ‘detaylı inceleme’ yapan FIA, Vettel’in ‘tamamen sorumluluk alması’ ve ‘özür mektubu’ üzerine ceza vermemeye karar verdi.

Avusturya GP’si öncesinde konuşan Wolff, Mercedes ekibi için bu olayın kapandığını dile getirdi.

Wolff, “Her muhteşem Formula 1 sezonu, çekişmeli bir rekabete tanık olmuştur,” dedi ve devam etti:

“Geçen sene bu rekabet bizim içimizde, Nico ve Lewis arasındaydı. Bu sene ise Ferrari ve Mercedes arasında görünüyor yani Lewis ve Sebastian arasında.”

“Çok sakin başlayan bu mücadelenin eninde sonunda ateşleneceği an meselesiydi.”

“Bakü’de yaşanan o an işlerin ne kadar ciddi olduğunu gösterdi.”

“Ancak elbette her şey geride kaldı ve bu konu da bizim için kapandı.”

“Pazartesi yapılan toplantı FIA ve Sebastian arasındaydı ve sonucu hepimiz gördük.”

“Bakü’den beri odaklandığımız başka konular var. Araç dizaynı ve parçalar üzerine yoğunlaştık özellikle de Lewis’in yerinden çıkan başlığı üzerine. 2 hafta önce bu durum ona 1.’liği kaybettirdi. Bunun bir daha yaşanmasını istemiyoruz.”

Wolff, Mercedes’in Ferrari’ye karşı herhangi bir kırgınlığının olmadığını tekrarladı. Aksine bu çekişmeden memnun olduklarını dile getirdi.

“Mercedes ve Ferrari arasında çok büyük bir saygı var. İki efsane motor yarışları markası ve yalnızca pist üzerinde bulunan mücadeleden dolayı değil, ortak bir hedefe sahip olunduğu için: Formula 1’i ileriye taşımak.”

“Yeni sahipler Liberty Media, bundan daha iyi bir dönem isteyemezdi. Sezon muazzam bir Ferrari-Mercedes çekişmesi ile başladı.”

“Bu savaşa birde yarış kazanan bir Red Bull eklerseniz, Formula 1 durdurulamaz bir hale gelir.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz