Stroll, Azerbaycan GP’si Öncesi Özel Testler Yapmış

0

Williams teknik başkanı Paddy Lowe, Williams Martini Racing pilotu Lance Stroll’ün Kanada ve Azerbaycan yarışları arasında 2014 model bir test aracı ile antrenman yaptığını söyledi.

Sezon içerisinde gerçekleşen bu antrenman 21 Haziran günü Amerika pisti (COTA)’da yapıldı. Lowe, bu antrenmanın Stroll’e çok iyi geldiğini belirtti. Kanadalı genç yıldız Bakü’de harika bir hafta sonu geçirdi ve sezon başında beri ilk defa takım arkadaşı Felipe Massa’yı sıralama turlarında geride bıraktı ayrıca pazar günü de son podyumu kaptı.

crash.net’e konuşan Lowe, bu testlerin Stroll için özel olarak hazırlandığını ve genç Kanadalıya değişik araç ayarlarında sürmeyi öğretme amaçlı yapıldığını söyledi.

Lowe, “Geçen hafta 2014 model aracımız ile Austin’e gittik ve orada bazı deneyler yaptık. Felipe’nin ayarları ile Lance’in ayarlarını kıyasladık ve farklı denemeler sonucunda başarılı sonuçlar elde ettik,” dedi ve devam etti,

“Yaptığımız değişiklikler aslında çok genel ve her yarış aracına yapılan şeylerdi. Ancak bu ufak ayarlar onun çok işine yaradı.”

“Cuma günü yaşanan sorunlar sınırlı vaktimiz olması, sınırlı sayıda lastik setimizin bulunması, lastiklerin farklı türlerde olması ve pistin çok hızlı ilerlemesi. Böyle bir antrenman için koca bir günü ayırmak büyük bir avantaj.”

Lowe, F1’de bulunan güncel kuralların çaylak pilotlar için çok zorlayıcı olduğunu düşünüyor. COTA’da yapılan test ve 7 aylık hazırlık sürecinin 18 yaşında ki genç pilot için gelişim açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Lowe,

“Kesinlikle Lance’in F1 kariyeri artık başlamış durumda. Bence içinde bulunduğumuz zaman çaylaklar için en zor kuralların olduğu bir dönem.”

“Tecrübeli pilotlar çok zorlanıyor, dünya şampiyonları lastiklerle uğraşıyor. Lewis’in Şubat ayında Barcelona’da söylediği gibi çaylaklar için gerçekten çok zor bir dönem.”

Sezon içi test gerçekleştirebilmek F1’in doğasında pek yer almayan bir durum. Bu olay başta Jacques Villeneuve olmak üzere birçok kişinin olumsuz tepkilerine neden oldu.

1997 şampiyonu Villeneuve, Kanadalı pilota verilen ‘özel dersin’ adil olmadığı kanaatinde.

Villeneuve, “İyi yaptı ancak yarışlar arasında test yapan tek pilot o. Bu kabullenilmesi zor bir durum,” dedi ve ekledi,

“Paranın da bir limiti olmalı, bu pek adil bir durum değil.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz