Robert Kubica, %80-90’lık Bir İhtimal İle Formula 1’e Dönebilir

0

Robert Kubica, Goodwood Hız Festivali’nde gösterdiği performans ile Formula 1’e dönme şansını %80-90’a çıkardı.

Kubica, 2010 sezonunda Formula 1’de Renault takımı için mücadele etti ve bir sonraki sene için kontrat yapması bekleniyordu ancak talihsiz bir ralli kazası sonrası motor sporlarına ara vermek zorunda kaldı.

Ralli ve motor sporlarına geri dönen Kubica, geçen ay Renault’un düzenlediği özel bir organizasyon ile 2011 yılından beri ilk kez bir F1 aracına geri döndü.

Valencia’nın Ricardo Tormo Pisti’nde 2012 model E20 ile 115 tur atan Kubica, testler sonucunda F1’e ‘sağlam’ bir dönüş yapmak istediğini söyledi.

Kubica, geçen hafta yapılan Goodwood Festivali’nde de başarılı bir performans gösterdi. Bu sonuçla Kubica kendi kafasındaki ‘şüphelerin %80’ninden kurtulduğunu’ ifade etti.

Auto Express’e konuşan Kubica, “Formula 1’e eğer bu işi %100 yapabileceksem dönmek istiyorum, öncelikli hedefim bu,” dedi ve ekledi,

“Şahsen halen atmam gereken bazı adımlar var ve bunların nasıl geliştiğini gözlemleyeceğim.”

“Ancak elbette sahip olduğunuz şüphelerin %80’ninden 1 günde kurtulmak harika bir his, Valencia’da böyle oldu.”

“Dürüst olmak gerekirse şoka girdim. Gerçekten inanılmaz bir duyguydu.”

“Tempodan bahsetmiyorum, 0,1 oradan 0,1 buradan, hayır. Gerçekten pistte giderken çok kusursuz hissettim.”

Kubica ilk yapılan test sonucunda kendisine ‘%10 ile %20’ arasında bir şans tanıdığını itiraf ederken, son yapılan test ile şansının ‘%80 ile %90’ arasında olduğunu söyledi.

Yine de Kubica, ayaklarının yere bastığını ve sabırlı olduğunu dile getirdi. Erken bir teklife kapalı olduğunun üzerinden geçti.

Kubica, “F1’e direk olarak geçiş yapamam, yapmam. Çok saçma olur,” dedi ve devam etti,

“Eğer birisi beni gelecek hafta yarış için çağırırsa cevabım hayır olacak. Yapamayacak olduğumdan değil, bunu yapmam. Acele etmek istemiyorum.”

“Elbette böyle bir teklif gelirse bunu reddetmek çok zor olacak, ancak kazadan sonra zihnen kendimi çok eğittim. Bu aylar hayatımın son 6 yılının en güzel ayları oldu.”

“Erken işe girişmek kötü sonuçlar doğurabilir.”

Renault’un Kubica için ikinci bir test hazırladığına dair söylentiler dolaşmakta ancak bu söylentiler GPUpdate.net sayfasında henüz onaylanmadı.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz