Renault: “Yağ Yakma İddiaları Gerçek”

0

Renault, bazı takımların uzun zamandır kuralları delmeye çalıştığını, yağ yakma söylentilerinin bu yüzden uzun sürdüğünü ve bu söylentilerin gerçek olduğunu düşünüyor.

Bazı takımların yakıta ek olarak yağ yakarak performansı arttırmaya çalıştığı hakkındaki söylentiler uzun zamandır gündemde. Red Bull, sezon başında bu iddiaları bir sonuca bağlamak için FIA’ya başvurmuştu.

Red Bull, Mercedes geçen sezon sıralama turlarının ikinci ve üçüncü seanslarında ekstra bir performans gösterdiği için takımın bir şekilde kuralları aşıp yağ yakarak avantaj sağladığını düşünüyordu. Mercedes ise bu iddialara “Red Bull hayal görüyor” şeklinde cevap vermişti.

Yağ yakma tartışmaları Azerbaycan GP’si ile birlikte tekrar gündeme geldi. FIA, yarış öncesi takımları performansa yardımcı olacak herhangi bir kimyasal yakmamaları konusunda uyarmıştı. Bu açıklamanın ardından Ferrari’nin sıralama turlarında Mercedes’ten 1 saniye yavaş kalması söylentileri arttırdı.

Mercedes, şampiyonadaki rakibi Ferrari’nin yağ yakarak FIA’nın kurallarına uymadığını düşündüğünü belirtmiş, Ferrari ise bu iddiaları sert bir dille reddetmişti.

Şampiyonada ön sıralardan uzakta kalan Renault ise FIA’nın konunun üzerine gitmesinin iddiaların gerçek olduğunu yansıttığını düşünüyor.

Renault’nun motordan sorumlu şefi Remi Taffin “Böyle bir şey yapılmamış olsaydı FIA olayla ilgili bir açıklama yapmazdı” dedi.

Ayrıca Taffin, FIA’dan gelen son açıklamayla birlikte tüm takımların kurallar dahilinde yarışacağından emin olduğunu belirtti.

“Sadece yakıt yakmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Sonraki yarışlarda yağ yakacak bir takımın olacağını düşünmüyorum. Tur zamanlarını karşılaştırarak konu hakkında bir fikir sahibi olabiliriz.”

Mercedes motoru kullanan Sahara Force India’nın yöneticisi Otmar Szarfnauer ise bu tartışmaların gereğinden fazla uzun sürdüğünü düşünüyor.

“FIA bu tartışmaları uzun bir zaman önce sonlandırabilirdi, fakat sonlandırmadı. Eğer çocuğunuz büyümeden onunla zaman geçirirseniz, çocuğunuz bir yetişkin olduğunda onun peşinden koşmak zorunda kalmazsınız. FIA ise çocuğuyla ilgilenmeyen bir ebeveyn gibiydi.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz