Mark Webber: Pilotları Ceza Sisteminden Çıkarın

0

Eski Formula 1 pilotu Mark Webber, takımların motor ve motor eleman değişikliği durumunda cezayı pilotların grid cezasıyla ödemesi yerine, takımların markalar şampiyonasında puanının silinmesini istiyor.

Formula 1’de takımlar sezon içinde belirlenen güç ünitesi değişiklik sayısını geçtiğinde pilotlar grid cezasıyla karşı karşıya kalıyorlar.

Webber; pilotların, kendi hatası olmadan mekanik bir sorun yüzünden cezalandırılmasını hem haksız hem de karışık bir durum olarak görüyor ve bunun değiştirilmesi gerektiğini düşünüyor.

”Çok fazla tedbir var. Kendisinin ilgisi olmayan hiçbir pilotun ceza almasını istemiyorum. Örneğin: Bir mekaniker fren diskini yanlış şekilde takmış ve pilot bu yüzden gridde en arkada yer alıyorsa bunu istemiyorum.”

”Birçok insan sıralama turlarını izlemiyor, televizyonu açıp ”Neden benim favori pilotum en arkada?”gibi şeyler söylüyorlar. Bu yüzden çok fazla seyirci kaybediyoruz.”

”Gridin ön sıralarında olmak yeterince zor. Bırakın bu çocuklar kendileri dışında bir etken olmadan geriye düşsünler, böylece de tüm bu gereksiz şeylere ihtiyacımız kalmasın.”

2013 yılında Formula 1’den ayrılan Avustralyalı pilot, cezayı pilotların değil takımların çekmesini öneriyor.

”Takımların puanını silin ya da donduralım, her neyse. Pilota ceza vermeyecek bir yol bulalım.”

”Son 5 sezondur çok saçma cezalar var ve hafta sonunun gidişatını, eğlence konusunda nasıl olacağını büyük bir şekilde etkiliyor.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz