Barrichello: Emekliliğe Alışmak Zordu

0

Emekli sürücü Rubens Barrichello, uzun bir kariyerin ardından gelen emeklilikten sonra hayata alışmanın zor oldığunu söyledi.

Barrichello Formula 1’de 19 yıl boyunca yarışmış ve kariyerini 2011 sezonu sonunda Williams’da sonlandırmıştı. Barrichello’nun yerine koltuğu kapan ise vatandaşı Bruno Senna’ydı.

Brezilyalı sürücü Formula 1 macerasına 1993 yılında Jordan’la başladı. Daha sonra Stewart’a geçen Barrichello, kariyerinin altın çağını ise Ferrari’de yaşadı. Ferrari’nin sonrasında Honda ve Brawn GP maceraları geçridi ve Williams’da Formula 1’i bıraktı.

Formula 1’i bıraktıktan sonra IndyCar’da yarıştı. Stock Car Brazil serisinde 2014 şapiyonu oldu. Geçtiğimiz ay Le Mans 24 Saat yarışında LMP2 kategorisinde yarıştı. Barrichello’ya göre yarış kariyerinin bitmemesinin tek sebebi, emekliliğe alışamamış olması:

“Alışmak zordu çünkü bunu beklemiyordum dürüst olmak gerekirse. Bugünlerde Formula 1’in hikayesi bu. Sadece içeri girmek için abartılarını ve para destelerini kullanan pilotlar var. Benim görüşüme göre bu biraz az romantik. Ben koltuğumu kaybettiğimde bu yüzdendi.”

“İlk birkaç gün zordu. Nihayetinde IndyCar’da (sözleşme) imzaladım ve iyi bir karardı. Aslında tüm takımlarla konuşmak için 10 gün daha beklemeliydim. Sadece içeri girdim, bum! İlk teklifi aldım ve ‘tamam, yarışıyorum’ dedim. Tıpkı size hayır diyen kız arkadaşınız gibiydi, sonra sıradakine gidiyorsunuz ve size evet diyor.”

“Benim için Formula 1’deki en güzel anım, aynı zamanda benim için imzalamak çok uzun sürmüştü, eğer 2008’den 2009’a geçişi hatırlarsanız, dört ay boyunca bir işim yoktu ve sonra o telefonu aldım. Hayat her gün yeniden doğmaktır.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz