Red Bull Silverstone’a Yakıt Güncellemesi İle Geliyor

0

Red Bull’un yakıt tedarikçisi ExxonMobil, Renault motorunun performansını iyileştirmesini beklediği güncellemesini Britanya GP’sinde getirmeyi hedefliyor.

Red Bull, Kanada’da büyük bir motor güncellemesi bekliyordu ancak Renault’nun 2017 yılının geri kalanı için dayanıklılık ve aşamalı olarak performans geliştirmelerine odaklanacağını söylemesi üzerine, bu beklenti gerçekleşmemişti.

Renault, Azerbaycan Grand Prix’sinde yeni motor ayarları getirdi ancak Red Bull, motorun onları geride bırakması sebebiyle yine hüsrana uğramıştı.

Mobil 1 ve Esso markalarıyla Red Bull’un bu sezondaki resmi yakıt, yağ ve motor yağı ortağı haline gelen ExxonMobil, performans kazanımları elde etmeyi bekliyor.

McLaren ile uzun süreli ortaklığını sona erdirip 2017 yılına Red Bull’la devam eden şirket, Avustralya’da sezonun açılışına yeni bir yakıtla gelmişti. Şirket, ikinci güncellemeyi ise Silverstone’da yapmayı planlıyor.

ExxonMobil Küresel  Motor Sporları Teknoloji Yöneticisi David Tsurusaki “İlk adım için iyi bir kazanç elde ettik” dedi ve ekledi:

“İkinci yakıttan elde ettiğimiz kazanç ilki kadar fazla değil, fakat olumlu ilerleyen bir basamak.”

“Rakamlardan bahsetmiyoruz ancak değişikliği rasyonalleştirmek için yeterli. Bize gelince, onaylandığı takdirde (yeni ürünü) Silverstone’da kullanma hakkında görüşüyoruz.”

“Bu öngörülemeyen bir şey ancak ekibime bunun hedefimiz olduğunu söyledim.”

Ferrari’nin yakıt tedarikçisi Shell’in de 2015 yılının sonlarında, motora %25 oranında kazanç sağladığını söylemesiyle birlikte, yakıt performansı gelişimde giderek daha önemli bir rol oynuyor. Bunun, tur başına neredeyse yarım saniyeye eşit olduğu iddia ediliyor.

Tsurusaki, ExxonMobil’in Red Bull’un önceki tedarikçisi Total’in ulaşmanın mümkün olmadığını düşündüğü bir noktaya ulaşmak için ileriye doğru bir adım attığını ve şimdi yakıt performansının griddeki rakipleri ile eşit düzeyde olduğuna inanıyor.

“Sanırım önceki yakıta göre güzel bir kademe sarf ettik, bu onların yapamayacaklarını düşündüğü bir adımdı ama biz yaptık.”

“Şimdi oldukça iyi bir yerdeyiz, iyi bir çalışma ilişkisine sahibiz, Red Bull ve Renault ile yakın bir şekilde çalışıyoruz. İlerliyoruz. Sanırım şimdi rakiplerimize daha yakınız.”

Normalde, ExxonMobil yılda üç yeni yakıt güncellemesi sunmayı hedefliyordu, ancak  başlangıcın gecikmesi nedeniyle üçüncü güncelleme büyük olasılıkla 2018’in başında hazır olacak.

“Gerçekte üç güncellemeyi getirebileceğimizi düşünüyoruz. Ancak üçüncü güncellemeyi gelecek yıl için hedefliyoruz.”

“2018 için kimya ve süreç üzerinde şimdiden çalışıyoruz. Bunu geçen yıl yapma şansımız olmadı.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz