Hatalı Davrandığını Kabul Eden Vettel, Hamilton ve Taraftarlardan Özür Diledi

0

Sebastian Vettel, Azerbaycan GP’sinde güvenlik aracı ardında kasıtlı bir şekilde çarptığı Hamilton’ı tehlikeli bir duruma soktuğunu ve aşırı tepki gösterdiğini kabul etti.

4 kez dünya şampiyonu geçtiğimiz ay Bakü’deki olayla alakalı olarak kamuya açık bir özür yayınladı. Bu bildiri FIA’nın, Hamilton’la olan çarpışması nedeniyle Vettel’e karşı daha fazla yaptırım uygulamayacağını bildirmesinin ardından geldi.

Ferrari pilotu günün erken saatlerinde kapalı kapılar ardında FIA’dan özür diledi ve akşam saatlerinde bir bildiri yayınlayarak ilk kez yanlış davrandığını itiraf etti.

Vettel, “Yeniden başlama turunda, Lewis tarafından şaşırtıldım ve onun aracına arkadan çarptım” dedi ve ekledi:

“Olayı daha sonra inceleyince, onun herhangi bir kötü niyeti olduğunu düşünmüyorum.”

“Olayın sıcaklığında, aşırı reaksiyon gösterdim ve bu nedenle Lewis’ten direk olarak özür dilemek istiyorum, yarışı izleyen tüm insanlardan da. İyi bir örnek teşkil etmediğimin farkındayım.”

“Lewis’i tehlikeye atmak için hiçbir zaman bir niyetim olmadı fakat tehlikeli bir duruma neden olduğumu idrak ediyorum.”

“Bu nedenle, FIA’dan özür dilemek istiyorum. Bugün Paris’teki görüşmede alınacak kararları ve Bakü’de komiserler tarafından maruz bırakıldığım cezayı kabul ediyor ve buna saygı duyuyorum.”

“Bu sporu seviyorum ve bu sporu gelecek nesillere örnek teşkil edebilecek bir şekilde temsil etmeye kararlıyım.”

Vettel, bu yıl düzenlenecek etkinliklerde genç yarış pilotlarının eğitimine yardımcı olmak için gönüllü olmayı kabul etti ve FIA, Bakü’de olan olayların tekrar etmesi durumunda Uluslararası Mahkeme’ye çıkacağı konusunda Alman pilotu uyardı.

Bununla birlikte Vettel’in sürücü lisansında halen 9 ceza puanı bulunuyor ve bu, Alman pilotun Avusturya GP’si hafta sonunda 3 ceza puanı alması halinde Britanya GP’sinden men edilebileceği anlamına geliyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz