Brawn: Yeni Üreticiler İçin Kuralları Yumuşatabiliriz

0

Ross Brawn, F1’e 2015’te geri döndüğünden beri sıkıntılarla boğuşan Honda’yı gördükten sonra F1’in spora yeni giren motor üreticileri için kuralları esnetmesi gerekebileceğini belirtiyor.

FIA bu sezon başında Mercedes, Ferrari ve Renault motorlarının 0.3 saniye içerisinde yer aldığını açıklasa da Red Bull, FIA’nın bunu hesaplama yöntemini tartışıyor.

Geri döndükten sonra spordaki 3. sezonunu geçiren Honda ise rakip üreticileri yakalama konusunda hala sıkıntılar yaşıyor ve bu durum, McLaren ile Japon üretici arasındaki ilişkinin gerilmesine neden oluyor.

Brawn son zamanlarda, kendilerinden içinde bulundukları krizi çözme konusunda yardım istedikleri taktirde Honda’ya yardımcı olabileceklerini belirtmişti ve şimdi Honda’nın başına gelenlerin ışığı altında gelecekte spora girecek yeni üreticilere ekstra yardım yapmaları gerekebileceğini düşünüyor.

Autosport’a konuşan Brawn, “Yeni (2020 sonrası) düzenlemelerle, başlangıç tarihinden sonra katılacak olan yeni üreticiler üzerinde düşünmeli ve onların başlangıçta ek desteğe ihtiyaç duyabileceklerini kabul etmeliyiz” dedi ve devam etti:

“Jeton sistemini geri getirecekseniz, belki de yeni bir katılımcı ilk birkaç yıl için daha fazla gelişim jetonları alabilir – insanları F1’e girmek için teşvik edebileceğiniz bazı akıllı girişimler var.”

Brawn, kendilerinden adil olmayan bir istekte bulunmadıkları sürece F1’in arzusunun Honda’ya yardım etmek olduğunu tekrarladı.

“Honda’ya özel mühendislik terimlerini konuşmak için gidecek değiliz. Honda’ya gidip motorlarını nasıl tasarlamaları gerektiğini söylemeye hazırlanmıyorum ama F1’deki hırslarını başarmaları konusunda onlara yardımcı olabilirsek, olacağız.”

“Eğer Honda yardım etmemiz için bize yanaşsaydı ve bu, bizim yapabileceklerimizin dahilinde olsaydı- haksız rekabet yaratacak bir şey değil- yardımcı olurduk.”

 

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz