Vettel’in Başına Neler Gelebilir?

0

Sebastian Vettel, geçtiğimiz hafta Lewis Hamiton’la yaşadığı temastan sonra 10 saniye dur-kalk cezası almıştı. Ancak cezadan sonra sular durulmadı. Önce pilotlar arasında bir düello oldu, sonra üçüncü kişiler tartışmaya katıldı. Ancak son sözü bugün FIA söyleyecek.

FIA’nın bugünkü toplantısından sonra, 36 bağımsız yargıcın hadiseyi değerlendirmesi ve bir karara bağlaması bekleniyor. Ve Sebastian Vettel, bu değerlendirmeden sonra ekstra bir ceza alabilir.

Peki şampiyonanın kaderi için çok kritik olacak bu ceza ne olabilir? İşte ihtimaller.

1. Para cezası

Bu yaptırım, FIA’yı şampiyonluk tartışmalarının dışında tutabilir. Ancak gridin en çok maaş alan pilotlarından birine para cezası kesmek pek de büyük bir yaptırım olmayabilir, büyük tepki çekebilir.

2. Grid cezası

Vettel bir sonraki yarışta en son sıradan başlayabilir. Ceza Vettel için ideal olmayabilir, ancak Ferrari’nin rekabetçiliği düşünüldüğünde felakete de yol açmayacaktır.

3. Zaman cezası

Bu ceza, Vettel’in Azerbaycan GP’sindeki sonucuna eklenecektir. Ancak Vettel zaten o yarışta bir zaman cezası aldığından pek muhtemelen görünmüyor. Ama Vettel o yarışı Hamilton’ın sadece 0.2 saniye önünde bitirmişti, bu yüzden bu ceza bazı şeyleri değiştirebilir.

4. Diskalifiye

Vettel Azerbaycan GP’sinden diskalifiye edilebilir. Esasında o gün birçok ismin aklına bu ihtimal geldi. Hakemlerin de. Fakat hakemler şampiyonluk savaşına etki etmiş olmak istemedikleri için bu cezadan kaçırdılar. Eğer böyle bir sonuç olursa iki pilot da Avusturya’ya aynı puanla girecek.

5. Puan cezası

FIA, Vettel’in şampiyonadaki çok kıymetli birkaç puanını düşürebilir. Bu ceza diskalifiye etmekten daha ağır sonuçlar da doğurabilir, çünkü puan cezasında bir sınır bulunmuyor.

6. Yarıştan men cezası

Vettel bir veya birkaç yarıştan men edilebilir. Bu, en son Romain Grosjean’ın 2012 Belçika’daki kamikaze sürüşünden sonra uygulanmıştı. Ancak bu cezanın pek muhtemel olmadığı düşünülüyor.

7. Şampiyonadan diskalifiye

En ağır ceza bu olurdu. Vettel 2017 şampiyonasından diskalifiye edebilir. Bu da muhtemelen Hamilton’a şampiyonluğu altın tepside sunacaktır. Daha önce böyle bir ceza Michael Schumacher’e 1997’de verilmişti. Schumacher de Villeneuve’e kasıtlı olarak çarpmış, şampiyona tamamlandıktan sonra diskalifiye edilmişti.

8. Ceza ertelemesi

Eğer Vettel olaydaki sorumluluğunu kabul ederse, ki şu ana kadar böyle bir eğilim göstermedi, bir ceza alması durumunda bu ceza ikinci bir hadiseye kadar ertelenebilir. Ancak bu ceza uzun vadede daha ağır cezalar da getirebilir.

9. FIA sosyal sorumluluk projeleri

FIA, yol araçlarının güvenliği hakkında uzun yıllardır çalışıyor ve pilotlarla işbirliğine gidiyor. Daha önce Schumacher de 1997’deki diskalifiye cezasına ek olarak böyle bir cezayı almıştı. Böyle bir ceza verilmesi halinde Vettel basitçe ücretsiz olarak reklamlarda oynayacak ve kampanya etkinliklerine katılacak.

10. Beraat

Vettel davadan beraat edebilir. Yani hiçbir ceza almayabilir. Bu ancak FIA yargıçlarnın, Bakü’de verlien cezanın yerinde ve kararında olduğunu düşünmesi halinde gerçekleşecektir.

Ancak Vettel’in son aylardaki kabarık dosyası nedeniyle bu ihtimale pek olası gözle bakılmıyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz