Resmi: Vettel Ceza Almadı

0

FIA, bugünkü toplantıda Sebastian Vettel ve Lewis Hamilton arasında geçtiğimiz hafta Bakü’de yaşanan hadiseyle ilgili ek bir ceza uygulamama kararı aldı.

Vettel bugün Maurizio Arrivabene ile birlikte meseleyi konuşmak için Paris’e geldi ve Jean Todt’un başkanlığını yaptığı adli konseyle görüştü.

Geçtiğimiz Pazar, Vettel, Lewis Hamilton’a bilerek çarpmış ve 10 saniye dur-kalk cezası almıştı. Ancak yarıştan hemen sonra FIA, cezanın tekrar görüşülmesi gerektiğine kanaat getirmiş ve Pazartesi gününe tarih vermişti. Ne var ki bugünkü toplantıdan da Vettel için kötü bir haber çıkmadı.

Vettel, olaydaki suçunu kabul edip özür diledi. Bunun üzerine ek bir ceza almayan Vettel sadece FIA’nın sosyal sorumluluk projelerine katılma yaptırımıyla karşı karşıya kaldı.

FIA’dan yapılan açıklama ise şöyle:

“Bu gelişmelerin ışığında, FIA başkanı Jean Todt bu durumda meselenin kapatılmasına karar verdi. Yine de, saldırının ciddiyetini ve muhtemel olumsuz sonuçlarını göz önünde bulundurarak FIA başkanı Jean Todt böyle bir davranışın tekrarının olmaması gerektiğini, meselenin (bir daha olması halinde) daha ileri soruşturma için ivedilikle FIA Uluslararası Mahkemesi’ne gönderilmesi gerektiğini belirtti.”

Öte yandan, Vettel genç sürücülerin eğitimine katkı bulunmayı teklif etmiş olsa da Jean Todt Alman sürücüyü yıl sonuna kadar bu görevden muaf tuttu:

“Üst seviye spor, davranışların alevlenebileceği yoğun bir ortam. Ne var ki, bu baskıyla sakince yüzleşmek ve sadece sporun kurallarına saygı gösterecek şekilde değil aynı zamanda yararlandıkları üst seviye statüye yakışacak şekilde kendilerini idare etmek, üst seviye sporcunun görevidir.”

Böylece Sebastian Vettel, meseleyi minimum hasarla atlatırken şampiyonadaki 14 puanlık liderliğini de sürdürmüş oldu.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz