Pazar günü son yılların en olaylı, en heyecanlı yarışlarından birini geçirdik. Takım arkadaşları ve şampiyonluk adayları çarpıştı, hiç beklenmeyen sürücüler podyumda yer aldı. Hatta McLaren puan kazandı. Yani birileri çok üzülürken birileri Bakü’den mutlu ayrıldı. Peki kim neler kaybetti, kim neler kazandı?

KAZANANLAR

Bal Porsuğu ve Asla Pes Etmemek – 1

Daniel Ricciardo’nun nasıl bir pilot olduğunu biliyoruz. Hem kontrollü hem agresif tarzı, onu kaotik yarışlar için bir numaralı aday yapıyor. Galibiyet kupasını bir kere görse yeter muhakkak ucundan da olsa yakalıyor.

Üstelik Avusturalyalı pilot bugüne kadar kazandığı beş yarışın beşini de ilk üçün dışından gelerek kazandı. Bir fikir vermesi açısından, 45 zaferi olan Vettel’in ise ilk 3 dışında başladığı yarışlarda hiç zaferi yok.

Yarışa onuncu sıradan başlayan Ricciardo için hiçbir şey iyi gitmedi. Yarışın başında fren soğutma kanallarındaki birikinti yüzünden beşinci turda pit stop yaptı. Çıktığındaysa on yedinciydi.

Ancak bu pit stop aslında Ricciardo’nun işine yaradı. Yarışın sonraki kısmında yumuşak yerine süper yumuşak hamuru kullanan Ricciardo güvenlik aracı periyotlarının yardımıyla 24. turda çoktan üçüncü sıraya yükselmişti bile.

Daha sonra Vettel ve Hamilton’un sorun yaşaması, Ricciardo’ya galibiyeti hediye etti. Ancak hikaye hepimizin bildiği gibi, bu kadar basit değil. Azimli ve yetenekli; agresifliğini nerede kullanacağını bilecek kadar temkinli Ricciardo şüphesiz yarışın yıldızı ve en büyük kazananıydı.

Valtteri Bottas ve Asla Pes Etmemek – 2

Bottas ilk turun sonunda son sıradaydı. Kimi Raikkonen’le çarpışmış ve aracına hasar vermiş, pite girmek zorunda kamıştı. Üstelik yeni bir ön kanat taktığı için de bir tur gerideydi.

Ama Bottas, istikrarlı turları ve şansının da yardımıyla güvenlik aracı periyotlarını da iyi değerlendirerek son tura üçüncü sırada girdi. Herkes arkasındaki Vettel’e dayanıp dayanamayacağını düşünürken o son metrelerde Lance Stroll’u DRS yardımıyla geçerek uzun süre unutamayacağımız bir finişi bize gösterdi.

Lance Stroll – Süper Çaylak

Stroll bu yıla pek iyi başlamadı. Hem kış testlerindeki kazası hem de ilk yarışlardaki şanssızlığı hem kendisini hem sevenlerini üzdü. Ama önce Kanada’da kendi evinde ilk puanlarını alması, hem de burada ilk podyumunu koparması onun hakkındaki çoğu görüşü değiştirdi. Evet, yeni bir şampiyonu izliyor olabiliriz.

Stroll o kadar mutluydu ki, son metrelerde Bottas’a yerini kaybetmesi bile neşesini düşürmedi. Bakalım Stroll’un şapkasında başka tavşanlar da var mı?

Seyir Zevki

Geçtiğimiz yıl Bakü sokaklarında pek ilginç şeyler görememiştik. Rosberg liderliğinde Mercedes yarışı kazanmış ve herkes evine dönmüştü. Ama bu yıl tam tersi oldu. Kazalar, tartışmalar, geçişler… Her şey vardı bu yıl Bakü’de. 51 tur boyunca tansiyon bir kere bile düşmedi. Darısı diğer yarışların başına.

Magnussen’in Dönüşü

Kevin hakkında konuşmalıyız. Çünkü geçen hafta kameralara en sık gelen pilot olmasa bile etkileyici bir şekilde Daniel Ricciardo’nun 41 saniye arkasında yedinci oldu. Üstelik tüm olaylar onun etrafında gerçekleşmişken bir şekilde bunlardan kaçmayı bilmesi, istikrarlı şekilde hızlı turlar atması artık çok olgun bir pilot olduğunu gösteriyor.

Magnussen’in tek seferde hem Sainz’ı hem Alonso’yu geçmesi ve podyum potasına yükselmesi onun için yarışın zirvesi oldu. Yine de oralarda tutunamasa bile çok da gerilere düşmedi. Tebrikler Kevin.

Lewis Hamilton ve Sebastian Vettel

Hamlton’ın sadece sıralama turlarındaki performansı bile kazananlara girmeyi hak ediyor. Muhteşem bir tur atarak Hamilton ne kadar farklı bir pilot olduğunu bir kez daha herkese gösterdi.

Vettel de kazananlardan. Çünkü tüm olanlara rağmen Hamilton’la olan farkı 14 puana çıkarmayı başardı.

Ama…

KAYBEDENLER

Vettel ve Malum Hadise

Vettel şampiyonada farkı açmış olsa da, bu yıl da agresifliği yüzünden başı beladan kurtulmuyor. Hamilton’a kasıtlı olarak çarpması yarın Cenevre’de görüşülecek ve Vettel ekstra bir ceza alabilir.

Hamilton ve Vettel arasındaki söz düellosu yarıştan sonra devam etmiş olsa da Vettel’in bu tip toplara girmemesi gerektiğini tavsiye ediyoruz. Bizi dinle Vettel. Kalbini değil.

Hamilton ve Kaçan Fırsatlar

Hamilton, Vettel’le olan hadiseden sonra bile yarışın en büyük galibiyet adayıydı. Ta ki kafalığı çıkana kadar. Mecburen pite gelen Hamilton çok değerli saniyeleri kaybetti ve gerilere düştü. Yarışı ancak beşinci sırada, Vettel’in bile arkasında tamamlayabildi.

Hamilton artık Vettel’in 14 puan gerisinde. Fark henüz büyük değil ama İngiliz pilot şu an önde olabilirdi.

Force India ve Takım Ruhu

Bir an için Force India, Bakü’de muhteşem bir sonuç elde edebilirmiş gibi durdu. Muhteşem bir startın artından Perez üçüncü sıraya kadar yükselmişti. Yarıştaki sorunlar düşünüldüğünde, Meksikalı pilot kazanmış bile olabilirdi.

Ancak Ocon ve Perez’in temas yaşaması tüm planları suya düşürdü. Perez’ın yarışı orada bitti. Ocon ancak altıncı olabildi. O kaza olmasa Force India duble bile yapabilirdi.

Verstappen ve Keşkeler

Son altı yarışta dördüncü defa Max Verstappen yarış dışı kaldı. Motoru Bakü’deki tansiyonu kaldıramayan Verstappen, doğal olarak bu sefer sert açıklamalarda bulundu. Verstappen devam edebilse belki de Red Bull duble yapmış olacaktı. Ne çok takım dubleyi kaçırmış değil mi?

Nico Hulkenberg

Hulkenberg az hata yapmasıyla biliniyor. Ama o az hatalarından birini geçen hafta Bakü’de yaptı. Duvarla temas eden Hulkenberg yarışı yarıda bırakmak zorunda olmasa podyumu zorlayabilir ve Renault’da birçok yüzü güldürebilirdi.

Ama olmadı. Üstelik en büyük rakip Haas iyi puanlar alınca Renault üç puan geriye düştü. Böyle bir yarış bir daha ne zaman gelir bilinmez.

Kaynak: F1.com

1 Yorum

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz