Sebastien Buemi, Paul Ricard’da Pirelli Testine Katıldı

0

Red Bull’un test sürücüsü Sebastien Buemi, Pirelli’nin 2018 sezonu lastiklerini geliştirmek için yaptığı teste katıldı.

Şu anki Formula 1 kuralları altında Pirelli en erken 2019’a kadar yarış lastiklerinin tek sağlayıcısı durumunda bulunuyor. Ayrıca Pirelli, devam eden sezonun araçlarıyla 25 günlük özel test yapma hakkına sahip.

Bu sezonki testi geçen seneden ayıran durum ise tüm takımların teste katılacak olması. 2016 sezonunda sadece Mercedes, Red Bull ve Ferrari Pirelli’nin testine katılmıştı.

2016’daki testlere göre takımlar ve sürücüler, Pirelli’nin hangi lastiği kullandığından habersiz bir şekilde testi sürdürüyor. Testlerde elde edilen veriler tüm Formula 1 takımlarıyla paylaşılıyor.

Red Bull adına teste katılan Sebastien Buemi, geçtiğimiz perşembe ve cuma RB13 ile gelecek sezon Fransa GP’sine ev sahipliği yapacak Paul Ricard pistinde 197 tur attı.

Buemi, Formula 1’de 2009-2011 arasında Toro Rosso ile yarışmıştı. 2011’den sonra Toro Rosso koltuğunu kaybeden İsviçreli pilot Red Bull ile ilişiğini kesmedi ve Red Bull’un test pilotu oldu.

Buemi aynı zamanda hem Formula E’de Renault e.dams takımıyla hem de Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda Toyota ile yarışıyor. Bu iki kategorinin bir sonraki ayaklarının tarihleri çakıştığı için Buemi New York’ta yapılacak Formula E yarışını kaçıracak. Bu durum İsviçreli pilotun tekrar Formula E şampiyonu olma şansını olumsuz etkileyebilir.

Pirelli’nin bir sonraki lastik testi Britanya GP’sinden sonra, 18-19 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Teste Williams ve Haas takımları katılacak.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz