Bugüne dek yarışları ziyaret eden o kadar çok hayvan oldu ki pistleri küçük bir hayvanat bahçesi olarak tanımlarsak yanılmış olmayız. Son yıllarda hayvanlar tarafından gerçekleştirilen alışılmadık ziyaretleri kaleme aldık.

Geyik

Bu konuda en ünlü olaylardan biri 2001 Avusturya GP’sinde piste geyik girmesidir. Ancak işin komik kısmı başka bir taraftaydı. Williams takımı bu durumu Juan Pablo Montoya’ya telsizden bildirince, Montoya telsizden tabiri caizse “geyik” yaparak karşılık verir.

Dağsıçanı

Kanada’daki Gilles Villeneuve pisti hayvanların ziyaretine birçok kez tanık oldu. Bunlardan biri ise yukarda görünen dağsıçanı. Bu fotoğraf 2015 Kanada GP’sine ait ancak 2007’de de buna benzer bir durum olmuştu. Yarışı üçüncü seyretmekte olan Anthony Davidson, Super Aguri’siyle podyum potasındaydı. Davidson bir dağsıçanına çarpıp ön kanadını kırdı ve pite gelmek zorunda kaldı. Daha kötüsü ise mekanikerlerin Davidson’ın pite geldiğini fark etmemesi olmuştu. Bu durum takım için önemli pozisyonlara mal oldu.

Tilki

Bu tilki 2012 Kanada GP’de antrenman turları esnasında pisti ziyaret etmişti.

Kuş

Kuşların pistleri ziyaret etmesi oldukça sık görünen bir durum. 2000 yılında testler esnasında bir kuş, Jenson Button’ın kullandığı Williams’ın takla barındaki hava soğutma boşluğuna çarpıp hayatını kaybetmişti. 2013 Monaco GP’sinde ise Nico Rosberg bir kuşun kanadına çarpınca kuş havada taklalar atmıştı. Bu konuda en bilinen örnek ise 2015 Kanada GP’sinde Sebastian Vettel’in ilk virajda karşı karşıya geldiği martılar. Vettel esprili bir biçimde, “intihara kalkışan” martılara “Nico ve Lewis” adlarını vermiş, kendisinin kuşlar için yavaşlarken Lewis Hamilton’ın yavaşlamadığından yakınmıştı.

Tavşan

Bu minik tavşan 2009 Çin GP’si antrenman turları esnasında pistte hoplarken görüntülendi.

Köpek

2011 Hindistan GP’si antrenman turları sırasında bir köpek piste girdi ve nerdeyse Adrian Sutil’e kaza yaptıracaktı. Yukarda ise köpekleri kovalayan hakemleri görüyorsunuz. 2008 Türkiye GP2 yarışında ise Bruno Senna bir köpeğe çarpıp süspansiyonunu kırmıştı.

Kertenkele

2016 Singapur GP’sinde 3. antrenmanlar sırasında piste dev bir kertenkele girdi. Bunu Verstappen telsizden takıma bildirmiş, yarış mühendisi ise “Godzilla’yla karşı karşıyasın demek.” diye cevap vermişti.

İnsan

Pisti istila edenler sadece yukardakilerle sınırlı kalmadı. İnsanlar da birçok kez yarış esnasında piste dahil olup bazen yarışların sonucuna etki etti. Bu konuda akla gelen ilk örneklerden biri 2000 Almanya GP’si. Mercedes tarafından fabrikadaki işine son verilen bir adam protesto için piste girince güvenlik aracına neden olmuş ve böylece yarışın kaderini değiştirmişti. 2003 İngiltere GP’sinde ise bir papaz elindeki pankartlarla hangar düzlüğü boyunca koşturmuş, cesur bir hakem tarafından düşürülüp pist dışına sürüklenmişti. İlginç bir tesadüf olarak o iki yarışta da kazanan Rubens Barrichello’ydu.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz