Ron Dennis, McLaren’deki Hisselerini 275 Milyon Sterline Satıyor

0

McLaren’in eski CEO’su Ron Dennis, McLaren grubundaki %25 hissesini satarak 35 yıllık McLaren macerasını sonlandırmayı düşünüyor.

Sky News’ün haberine göre, Ron Dennis McLaren Technology Group’daki hisselerini satmaya karar verdi. Ron Dennis’in hisselerine biçtiği fiyat ise tamı tamına 275 Milyon Sterlin. Bu da McLaren grubunun değerinin 2 Milyar Sterlinden yüksek olduğunu gösteriyor ve şirketi İngiltere’nin en değerli şirketlerinden biri yapıyor.

35 yıl McLaren’in dümeninde olan Ron Dennis, McLaren’deki hissedarlardan biri olan ve eski arkadaşı Mansour Ojjeh ile arası bozulunca geçtiğimiz Kasım ayında yönetimden el çektirilmiş, ücretli izne yollanmıştı. McLaren’deki mesaisi pratikte biten Dennis, daha sonra Savunma Bakanlığı’nda danışmanlığa başlamıştı.

Ron Dennis’in hisselerinin kime gidebileceği soru işaretiyken uzun süredir Çinli yatırımcıların McLaren’le ilişki içinde oldukları biliniyor. Aynı zamanda Apple’ın da McLaren ile işbirliğinin ötesinde, gruptan hisse satın almak istediği gelen bilgiler arasında.

Öte yandan Ron Dennis Kasım ayında görevine son verildiğinde şu açıklamayı yapmıştı: “Diğer hissedarlar TAG ve Mumtalakat’in, yönetim kurulu tarafından yapılan kuvvetli uyarılara rağmen bu kararı alması beni hayal kırıklığına uğrattı. Olayın nedenleri tamamiyle uydurma, benim yönetim tarzım McLaren’in her zaman sahip olduğu klasik yöntemlerle aynı ve 20 dünya şampiyonluğu kazanan ve yılda 850 milyon dolar kar eden bu şirketi bugünlere getiren yegane yöntem.”

“Bu süreç gösterdi ki ne TAG ne de Mumtalakat benim McLaren ve onun gerçek gelişme potansiyeli vizyonumu paylaşmıyor.”

“Aynı zamanda McLaren’le olan sözleşmelerim bittiğinde kendi teknolojik yatırım fonumu kurmayı deneyeceğim.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz