Renault Sağladıkları Gelişimin Sihirsel Olduğunu Belirtiyor

0

Renault, mücadelenin geri kalanında motordan daha fazla güç elde etmelerini sağlayacak yeni bileşenler sayesinde dyno üzerindeki dayanıklılık hedeflerine nihayet ulaştıklarını söylüyor.

Son zamanlardaki yolda kalmalar, özellikle Max Verstappen’in uğradığı hüsran, dikkatleri Fransız üreticinin üstüne çekti.

Ama son zamanlardaki motor arızaları Renault’nun sorunu çözmesinden önceki eski özelliklere sahip parçalarla alakalı olduğu için, son zamanlarda dynodan gelen olumlu haberler, yeni parçaların devreye girmesi konusunda iyimser bir izlenim bıraktı.

Renault’dan Remi Taffin, ”Kanada’dan Bakü’ye bunu onaylayabiliriz. İstediğimiz dayanıklılık seviyesine yaklaştık. Dolayısıyla şimdi getirmek istediğimiz şey, sahip olmak istediğimiz şey. 5000 kilometre bunu kanıtladı” dedi ve ekledi:

“Açıkçası, hala yılın başında tanıttığımız parçalarla oynamak zorundayız, bu yüzden hala birkaç ıvır zıvır ve ufak teknik hatalar var. Ama böyle çalışmak zorundayız ve devam edebileceğimizden emin olmalıyız.”

Renault bir sezonda dört motor kullanılmasını şart koşan kurallar neticesinde ceza almamak için yeni motorunu ancak İngiltere ya da Macaristan GP’de tanıtmak istiyor.

Taffin, “Tamamen güvenilirlikle ilgili, açıkçası iki ay daha fazla zamanımızı aldı. Fakat en azından bundan yararlanabileceğiz ve Bakü’de, bu türden bir pist için iyi olan motordan daha fazla performans alabilirdik.”

Renault, Azerbaycan Grand Prix’sinde tur başına saniyenin onda ikisi kadar ilerleme kaydeden yeni motor ayarları getirdi.

Taffin, büyük bir donanım değişikliği olmaksızın, 2017 yılının geri kalanı için başka adımlar atılabileceğini düşünüyor.

“Eğer güvenilirlik problemleriniz varsa ve bunları çözebilirseniz, aslında bu aşamada zorlayabilirsiniz, bu tür adımlarınızın sebebi de bu.”

“Arka taraftaysanız ve işleri elektronik olarak yapmak zorundaysanız, güvenilirliği yeniden sağladığınızda işleri kolayca yukarı taşıyabilirsiniz. Bakü’de yaptıklarımız tam da bu, bazen sihirsel bir şeymiş gibi hissettiriyor.

“Bugünlerde büyük adımlar atmak için motor donanımındaki büyük şeyleri değiştirmenize gerek yok.”

Taffin, yeterince güvenilir olduklarını kanıtladıklarında, yazılım ayarları, geliştirilmiş yakıt ve hatta 2018 için planlanan donanım değişiklikleri sayesinde mücadelenin geri kalanında daha fazla performans elde edeceklerine inanıyor.

“Sezonun ikinci yarısı, motoru en iyi şekilde kullanmak için doğru seviyede güvenilirlik oluşturmaya çalışıyor olacağız. Bu, aynı zamanda, ekseri güç ünitesi anlamına geliyor, yani enerji deposundan daha fazla elektrik enerjisi alabiliriz vesaire.”

“Bazı güncellemeleri ileriye götürebilir miyiz göreceğiz. Yardımcı olarak yeni yakıt ve yağımız olacak ve sezonun başlangıcını bir kenara bırakınca eğer bazı yeni ufak tefek şeyler varsa, onları getireceğiz.”

“Yol haritamızı takip etmeye ve gelecek yılın motorunun buna uygun olmasına çalışmaya odaklanmış durumdayız. Ve buna yakın bir motor olacağı için, fikir aktarımı daha kolay.”

Kış Boyunca Güvenilirlik Sorunlarını Çözmek Performansa Mal Oldu

Taffin, yılın ilk yarısında güvenilirlik sorunlarını çözme arayışının, Mercedes ve Ferrari ile aralarındaki performans farkını kapatma konusundaki gelişimleri engellediği konusunda net.

“Kış boyunca güvenilirlikle uğraştık, sadece yolda değil, aynı zamanda dyno’da da mücadele ediyorsunuz. Dolayısıyla ilerlemeyi yavaşlatıyorsunuz. Çok iyi bir CFD korelasyonunuz olsa bile, bir noktada bunları çalıştırmanız gerekir. Bundan zarar gördük.”

“Yaklaşık beş yarışa kadar onu getirip, motor üstüne daha çok vakit ayırabiliriz ve daha çok dyno üstünde çalışabiliriz. Güncellemelerle birlikte Bakü’de elimizde olan bu.”

Renault, güvenilirlik endişeleri nedeniyle mevsim başından itibaren daha ağır olan 2016 modeline dönmek zorunda kalmıştı. Fransız takım, bu yılın ilerleyen aylarında orijinal 2017 MGU-K’yı çalıştırmayı umuyor.

“Mümkün olan en kısa sürede arabaya geri yüklemenin öncelikli olduğunu söylemeliyim çünkü açıkçası yarışlardan birinde bir düzeltme yaptık.”

“Hâlâ onu bu yıl çalıştırma hedefimiz var. Dyno’da çalışan bir sürümümüz var, bu nedenle dyno’ya bakarsanız, çalışan sadece 2017 MGU-K. Buna uyacağımız doğru boşluğa sahip olmak üzereyiz.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz