Brawn: Vettel’in Davranışı Yanlıştı Fakat Tutku Aynen Devam Etmeli

0

F1’in sportif direktörü Ross Brawn, Vettel’in Azerbaycan GP’sindeki davranışına göz yumulamayacağını, ama bu davranışın spora olan tutkunun bir göstergesi olduğunu ve bu tutkunun aynen devam etmesi gerektiğini söyledi.

Geçen hafta sonu yapılan Azerbaycan GP’sinde yaşanan Vettel-Hamilton olayı hakkında deyim yerindeyse ağzı olan konuşuyor, fakat Ross Brawn kesinlikle dinlenmesi gereken kişilerden.

Ferrari’nin eski takım patronu Ross Brawn, o günlerde Michael Schumacher’in ve takımın hareketlerinin tartışılmasına sık sık şahit olmuştu. Brawn, Vettel ile Hamilton arasında gerçekleşen olaydan çıkarılacak önemli şeylerin olduğunu düşünüyor.

Brawn, BBC’ye yaptığı açıklamada “Vettel yapmaması gerek bir şey yaptı ve bu yüzden ceza aldı” dedi.

“Lewis teknik bir sorun yaşamamış olsaydı, yarışı kazanacaktı ve tamamen farklı bir senaryoyu konuşuyor olacaktık. Yaşanan olay tabii ki önceden planlanmış bir şey değildi. Pilotların tutkusu ve yüksek adrenalin sonucu böyle bir şey gerçekleşti.”

“Böyle bir olayın yaşanmaması gerekiyordu. Bu olay dünya şampiyonluğu için yarışan iki pilotun tutkusunun bir göstergesi. Bu tutkuyu görmek istiyoruz.”

“Sebastian yaşananlardan ders alacaktır. Bu tutkuyu elbette görmek istiyoruz, fakat Bakü’de olduğu kadar saf bir şekilde değil.”

Ayrıca Hamilton, Vettel’in kendini rezil ettiğini söylese de Brawn iki pilot arasındaki saygının kaybolduğunu düşünmüyor.

“Vettel ve Hamilton birbirine çok büyük saygı duyuyor. Bir tatsızlık yaşanmış olsa da bu gerçek değişmedi.”

“Sadece tek bir olay, önceden yaşanan her şeyi silip atamaz. Yaşanan olay çok sert değildi. Doğru şekilde yaşanan şiddetli rekabetler Formula 1 için vazgeçilemez şeylerdir.”

“(Bu olay) belki de şampiyonaya değişik bir renk katacak, fakat iki pilotun da yaklaşımını savunmuyoruz.”

“Lewis’in yanlış bir şey yaptığını düşünmüyorum. Vettel, Lewis’i yanlış anladı ve olayı yanlış yorumladı. Bu, rekabetin yoğunluğuna baktığımızda anlaşılabilir bir durum.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz