Alonso Her Zamankinden Daha İyi Olduğuna İnanıyor

0

Bir zamanların “en genç şampiyon”u Fernando Alonso, artık gridin en deneyimlilerinden biri. Kariyerinin sonuna yaklaşmakta olan 35 yaşındaki pilot, kazandığı tecrübe ve uzmanlık sayesinde kendini gücünün zirvesinde hissediyor.

Çifte dünya şampiyonu son şampiyonluğunu 11 yıl önce kazandı ve şu an McLaren’in motor tedarikçisi Honda ile yaşadığı sorunlar nedeniyle gridin arkasında mücadele veriyor.

2017 sezonunda şimdiye kadar sadece iki puana ulaşmasına rağmen İspanyol’un, McLaren’in kapasitesinin üstündeki performansı övgüyle karşılanıyor.

Alonso, bu sezon boyunca defalarca her zamankinden daha iyi olduğunu ve sahip olduğu tecrübenin de bunu doğruladığını söyledi.

“Bence kariyerinizde birçok şey tanıyor ve öğreniyorsunuz. 10 -15 yıl önce kendime karşı yarışsaydım, muhtemelen şu anki kadar hızlı olacaktım. Ama zaman zaman ancak küçük hatalar yapacaksınız, bazen aşırı hızlı olacaksınız.”

“Artık ne zaman zorlayacağınızı, ne zaman daha ihtiyatlı olacağınız zamanı bileceksiniz, pit stoplarda ne kadar hassas olmanız gerektiğini, yakıt tasarruf tekniklerini, kalkışları, sıralama hazırlığını ve lastikleri hazırlamayı…”

“Kariyeriniz boyunca sizi daha iyi bir pilot yapacak çok şey öğreniyorsunuz.”

Alonso’nun inancı, geçen ay yeni bir araca ve farklı yarış stiline sorunsuz bir şekilde uyum gösterdiği Indianapolis 500’deki performansıyla güçlendi.

“Indy’ye gittiğinizde, farklı bir otomobil ve farklı olaylarla bazı hisleri yeniden uyandırıyorsunuz sonra normal araca geri döndüğünüzde eski halinizden daha iyi oluyorsunuz.”

“Bence bunun tek nedeni, araçların sürüşünün farklı ya da karmaşık olması değil, araca atladığınızda denkleme koyduğunuz çok şey öğreniyorsunuz. Daha hazırlıklı olduğunuzda, daha iyisiniz.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz