Stewart: Hakemler Yeterince Profesyonel Değil

0

Formula 1’in yaşayan efsanelerinden Sir Jackie Stewart, geçen Pazar günü Bakü yarışında Vettel ve Hamilton arasında yaşanan olayların ardından yarış hakemlerine yüklendi.

Azerbaycan GP’sinde Vettel, güvenlik aracı ardında çok fazla yavaşlayan ve kendisine karşı fren testi yaptığına inandığı Hamilton’a çarpmış ve 10 saniye dur/kalk cezası almıştı.

Sir Jackie Stewart, pilotların hareketleri hakkında daha uygun ve daha tutarlı cezalar verilmesi amacıyla, sürekli ve daha profesyonel bir hakem heyeti çağrısında bulunuyor.

“Yarıştaki hakemler hakkında bazı değerlendirmelerim var. Neredeyse her yarış için farklı bir grup hakem var. Bence FIA emekli bir Formula 1 sürücüsü seçmeli, ona uygun maaş vermeli ve onun otoriter olacağı bir pozisyon sağlamalı.”

“2 ya da 3 yıllık bir plan imzalanmalı, böylece o da pilotların davranışları hakkında tam bilgiye sahip olur.”

“Şu anda oldukça yaşlı bir grup FIA’nın sözleşme imzaladığı ülkelerden temsilcilerle uğraşıyoruz.”

Stewart; mevcut hakem adaylığı sürecinin, kusurlu olduğunu ve bunun sonucu olarak da tutarsız kararlarla FIA ve üyelerinin menfaatine hizmet ettiğine inanıyor.

“Çevrelerindeki insanlar onlara peşkeş çekerek bir yarışa katılma fırsatı veriyorlar. Bu FIA’nın ülkelerle iyi ilişkisine hizmet ediyor.”

“Sözde, hakemler farklı ülkelerden ve farklı yaş gruplarından geliyor. Bu halde disiplin işlemlerinde tutarlılık sağlayamazlar ve şampiyona sonucunu belirleyebilecek bir karar verirken gerekli bilgiye sahip olamazlar.”

“Jean Todt, benim bunları söylememden hoşlanmayacaktır, ancak bunun olması gerektiği kadar profesyonelce idare edildiğini düşünmüyorum.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz