Vettel Henüz Daha Fazla Cezayla Karşılaşmamış Olabilir?

0

Ferrari sürücüsü Sebastian Vettel, Azerbaycan GP’sinde Hamilton’a kasıtlı olarak çarpmasının ardından para cezası veya bir yarıştan men edilmeye varacak şekilde daha fazla yaptırımla karşılaşabilir.

FIA başkanı Jean Todt’un, Vettel’in hareketi ve komiserler kurulunun Ferrari pilotuna vermiş olduğu 10 saniye dur/kalk cezasından memnun olmadığı düşünülüyor. Padoktaki birçok kişi de komiserlerin Vettel’e vermiş olduğu cezanın hafif olduğunu düşünmüştü.

Vettel, o sırada fren testi yaptığını düşündüğü yarış lideri Hamilton’ı suçlamış ve sonuç olarak Alman pilot Hamilton’ın aracına arkadan çarpmış ve her iki araç da hasar almıştı.

Hamilton’ın hareketinden dolayı son derece mutsuz olan Vettel, Britanyalının yanına gelmiş ve ona kasıtlı olarak çarpmıştı. Ancak FIA, yarıştan sonra yaptığı incelemede Hamilton’ın aracından alınan verilerin Britanyalı pilotun sert bir fren yapmadığını ve daha önceki startlarda davrandığı gibi davrandığını gösterdiğini belirterek onu akladı.

Vettel yarıştan sonra bu hareketi Hamilton’dan intikam almak için yaptığını kabul etti fakat ceza alacak bir harekette bulunmadığını düşündüğünü açıkladı.

Bu, Vettel’in sinirlerine hakim olamadığı ilk an değildi. 4 kez dünya şampiyonu geçtiğimiz yıl Meksika’da FIA yarış direktörü Charlie Whiting’e iki kez ‘s…tir git’ demişti. Bu, sporun itibarına gölge düşürmemek için Vettel’in hem Whiting hem de Todt’a özür mektubu yazmasına yol açmıştı.

Bu özrün ardından Todt, olayı FIA Uluslararası Mahkemesi’ne taşımamaya karar vermiş fakat benzer olayların tekrarlanması halinde Alman pilotu ağır cezalar alabileceği konusunda uyarmıştı.

Auto Motor und Sport’un öne sürdüğü raporlara göre, Todt Vettel’in kasıtlı hareketlerinden memnun değil ve gelen cezanın suçu gerektiği gibi cezalandırmadığını düşünüyor. Bu, Alman pilotu Uluslararası mahkemenin önüne atabilir.

Önümüzdeki hafta sonu koşulacak Avusturya GP’sinden önce Todt’un karar vermesi bekleniyor.

Uluslararası Mahkeme Nedir?

2010 yılında FIA Genel Kurulu tarafından kabul edilen bu mahkeme, komiserler toplantısında ele alınan veya alınmayan tüm davalar için FIA’nın disiplin yetkilerini ilk etapta yürütüyor.

Mahkemede Kimler Bulunuyor?

Mahkeme FIA Yargı Görevlendirme Komitesi tarafından tavsiye edilen ve daha sonra FIA Genel Kurulu tarafından seçilen 12 üyeden oluşuyor.

Mahkeme Hangi Sebepler İçin Toplanıyor?

FIA’nın kovuşturma organı olarak hareket eden FIA başkanı, FIA’nın yargı yetkisine giren ve FIA’nın Yargılama ve Disiplin Kurallarında belirtilen suçlardan birinin işlenmesinden şüphelendiği bir kişinin herhangi bir eylemine veya davranışına ilişkin bir soruşturma yürütebilir. FIA başkanı soruşturmayı takiben, bir soruşturma raporu hazırlayabilir ve davayı mahkemeye taşımadan kapatabilir.

Mahkeme Tarafından Hangi Yaptırımlar Uygulanabilir?

Mahkeme para cezası, yarıştan men etme veya FIA Uluslararası Spor Yönetmeliğinin 153. maddesine uygun cezalar uygulayabilir.

Karar Temyiz Edilebilir mi?

Evet. FIA başkanı ve yargılanan taraflar kararı temyiz edebilirler.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz